Fără mulţi titulari, formaţia din Fedeleşoiu a obţinut o remiză la Petroşani. Coronavirusul nu i-a ocolit nici pe dăeşteni

Viitorul Dăeşti a plecat la Petroşani, pentru meciul cu Jiul, fără mulţi dintre jucătorii de bază. O parte dintre ei sunt accidentaţi, alţii suspendaţi, iar câţiva au fost depistaţi pozitiv la testul pentru Coronavirus, efectuat zilele trecute. Patru jucători au contactat virusul asiatic şi au intrat în izolare. De la începutul sezonului şi până în prezent niciuna dintre cele trei formaţii de Liga a III-a vâlcene nu a scăpat de COVID-19. Dăeşti e ultima afectată. Au lipsit de la Petroşani: Florin Costea, Gabi Rizea, Radu Georgescu, Octavian Vasile, Lucian Iordache, Mihai Deaconescu. Cu toate acestea, trupa din Fedeleşoiu a reuşit să facă un joc bun. Şi-a creat ocazii şi doar ghinionul a făcut să nu plece cu toate cele trei puncte din Valea Jiului. Partida cu Jiul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Hunedorenii au deschis scorul la jumătatea primei reprize. Bogdan Matei i-a adus în avantaj, însă imediat, la un minut distanţă, Robert Pîrvu a prins un şut fabulos, de la 25 de metri şi a restabilit echilibrul: 1-1. La pauză a fost 2-1 pentru gazde. Acelaşi Bogdan Matei şi-a trecut în cont ”dubla”. A marcat dintr-un penalti contestat de oaspeţi, care au considerat că abaterea în care Samson Nwabueze a fost implicat s-a produs în afara careului, nu în interiorul suprafeţei de pedeapsă. În partea secundă, dăeştenii le-au fost superiori adversarilor, şi-au creat ocazii de a marca, însă mingea a mai intrat în poartă doar o dată. George Neacşu a marcat pentru 2-2.
Lucian Giurcă s-a bazat în acest joc pe: Traşcă – Burcea, S. Nwabueze, Bărbuţi, M. Roşianu, Comănescu, Pîrvu, Şt. Pufu, I. Marian, A. Diaconescu şi George Neacşu. Au mai intrat: Talpoş şi V. Roşianu.