Elevele Mariei Duca au debutat cu victorie în noul sezon de Divizia A

* Naţional Rm. Vâlcea s-a impus cu scorul de 36-30 în deplasarea de la Sf. Gheorghe

Duminică, 12 septembrie, a avut loc prima etapă a sezonului 2010-2011 de Divizia A. Printre participante, în cea de-a doua ligă naţională de handbal feminin se regăseşte şi o echipă care joacă la Vâlcea. Este vorba despre Naţional Rm. Vâlcea, nimeni alta decât selecţionata Centrului Naţional de Excelenţă, coordonat de profesorul Seviştean Popa, care îşi desfăşoară activitatea în curtea Colegiului Naţional Energetic. Anul trecut această selecţionată a terminat campionatul pe locul 2 în grupa din care a făcut parte, fiind devansată doar de SCM Craiova, echipă care-a şi promovat în Liga Naţională. Acum obiectivele sunt mai îndrăzneţe pentru elevele pregătite de Maria Torok Duca. Naţional Rm. Vâlcea şi-a propus promovarea în Liga Naţională, luptă pe care a început-o încă de duminică. Echipa de la Rm. Vâlcea a câştigat în prima etapă din campionat cu scorul de 36-30 în deplasarea de Sfântul Gheorghe, astfel instalându-se încă din start în fruntea clasamentului seriei a II-a. Handbalistele din cadrul Centrului Naţional de Excelenţă au început bine partida şi după câteva minute s-au desprins la cinci goluri diferenţă (2-7). Jocul s-a echilibrat apoi, astfel că la pauză aveau un avans de doar un gol (14-15). În partea secundă Naţional a controlat jocul şi a terminat meciul cu şase goluri avans, scor 30-36, în condiţiile în care s-a bazat în această partidă în principal pe jucătoarele mai mici de vârstă, care vor participa în campionatul de junioare I. Cea mai bună marcatoare a formaţiei ce-şi desfăşoară activitatea la Rm. Vâlcea a fost Laura Popa, care-a înscris 13 goluri, fiind urmată de Ştefania Florea (10 goluri), Cătălina Ciolan (8), Mădălina Zamfirescu (3) şi Alexandra Andriţa (2). Altfel, în cea de-a doua rundă, ce se va desfăşura duminică, 19 septembrie, Naţional va juca tot în deplasare, la Mediaş, cu echipa locală, Viitorul 2009. (Simona SIMA)