După trei etape negre, Chimia respiră!

Chimia a avut un debut de retur negru. A înregistrat trei înfrângeri la rând şi a pierdut contactul cu careul de aşi din Liga a IV-a. Duminică, 25 martie, formaţia pregătită de Alin Savu şi Ovidiu Creangă a zâmbit din nou. A reuşit să obţină primul succes din partea a doua a sezonului. S-a impus cu 2-1 în faţa unei formaţii aflată deasupra sa în clasament, Minerul Berbeşti. Chimiştii au început meciul în forţă şi după doar două minute au trecut în avantaj. O pasă a lui Ilea, peste apărare, l-a pus în situaţie favorabilă pe Claudiu Rădescu şi s-a făcut 1-0. Cosmin Popa şi Eros Quintana au avut şanse bune de egalare. S-a opus Oţăt. În minutul 38, după o aruncare de la margine şi o greşeală în defensiva gazdelor, prinsă descoperită, Eros a egalat: 1-1. Apoi Vlăsceanu, cu capul, a fost aproape de 2-1, însă Ştefan Popa s-a opus golului. În debutul părţii secunde, Rădescu a ratat o bună oportunitate de a realiza dubla şi a readuce pe plus Chimia. Până la urmă s-a făcut 2-1. În minutul 49, Tzutzy Băgălin a executat un corner, iar fundaşul Ionuţ Văduva a trimis balonul cu capul în plasă. Costi Vlăsceanu putea închide jocul. Cu poarta goală nu a reuşit să puncteze pentru 3-1. Minerul, echipă care a revenit în multe meciuri după ce a fost condusă, nu a mai găsit calea spre gol. Confruntarea s-a terminat la scorul de 2-1, iar Chimia a recuperat din deficit şi a ajuns la şase puncte de locul 4, performanţa maximă pe care o mai poate atinge în acest sezon.