Din motive financiare, culturiştii Cătălin Ungvart şi Vlăduţ Ganea nu au putut participa la finala Campionatului Naţional

vali mihaescu* la întrecerea de la Iaşi, sportivii antrenaţi de Vali Mihăescu s-ar fi bătut pentru medalii

La finele săptămâniii trecute, mai precis în perioada 22-24 aprilie, a avut loc faza finală a Campionatului Naţional de culturism. La această competiţie, ar fi trebuit să participe şi 2 sportivi de la clubul Culturistul Rm. Vâlcea. Este vorba de Cătălin Ungvart şi Vlăduţ Ganea (ambii în vârstă de doar 19 ani), care au obţinut biletul pentru finală după faza zonală ce a avut loc la începutul lunii aprilie, la Otopeni. În întrecerea juniorilor mici, Ungvart a concurat la categoria 70 de kilograme şi a obţinut locul 3, în timp ce Ganea (la +70 kg) a ratat de puţin podiumul şi a terminat pe 4. Antrenorul Vali Mihăescu nu a putut însă să găsească banii necesari pentru a participa la competiţia desfăşurată week-end-ul trecut. „Speram să obţinem bani din sponsorizări, dar nimeni nu a fost dispus să ne ajute pentru a merge la finala de la Iaşi. Aveam nevoie de 30 de milioane de lei vechi, o sumă pe care nu am putut s-o mai suport din buzunarul propriu”, a precizat reprezentantul CS Culturistul Rm. Vâlcea. (N.C.)