Liga II

Dican, debut în forţă în noul sezon, pe Cluj Arena. Erik Lincar, în cârje

Universitatea Cluj a început sezonul în Liga a II-a cum nu se putea mai bine din punct de vedere sportiv. Formaţia ardeleană s-a impus cu scorul de 3-0 în faţa celor de la Politehnica Timişoara în meciul de marţi, 3 august, de pe Cluj Arena, aducând bucurie în rândul suporterilor, aflaţi pentru prima dată alături de echipă după 514 zile de pauză. Pentru Universitatea au marcat: Valentin Alexandru (minutul 10), Albert Hofman (32) şi Sergio Ribeiro (34). ”Studenţii” şi-au mai creat şi alte ocazii de a înscrie, însă tabela a rămas neschimbată. În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj s-a instalat în fruntea clasamentului în eşalonul secund. La acest succes a contribuit şi fotbalistul vâlcean Victor Dican. A fost titular. A jucat 71 de minute, fiind înlocuit de Haită. Erik Lincar, tehnicianul Universităţii (fost antrenor şi în Zăvoi), în ciuda evoluţiei bune a elevilor săi, s-a agitat pe margine. A făcut o mişcare mai energică, necontrolată şi s-a accidentat grav. Potrivit spuselor managerului sportiv al Universităţii, Gabriel Giurgiu, Lincar şi-ar fi rupt tendonul. A mai avut probleme de acest gen, fiind cazul acum despre o recidivă. Antrenorul gazdelor a primit îngrijiri medicale şi nişte cârje pentru a se putea deplasa. Victoria clujenilor a fost umbrită de acest eveniment. În altă ordine de idei, Victor Dican şi colegii săi speră să rămână în fruntea ierarhiei şi după etapa a doua. Duminică, 8 august, au meci în deplasare, cu FC Buzău.