Liga II

CSM Slatina, echipa vâlcenilor Popescu, Iana şi Ceapă, niciun punct în două etape

Nou-promovată în Liga a II-a, CSM Slatina a avut un debut de sezon ratat. În prima etapă a pierdut, pe teren propriu, cu 1-0 în faţa celor de la Dunărea Călăraşi, iar în runda a doua a fost răpusă în minutul 90, în deplasare, de Viitorul Pandurii Tg. Jiu. Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Alex Băican, dar Slatina a reuşit să restabilească echilibrul cinci minute mai târziu, în urma unei lovituri de penalitate. Vasile Gheorghe a executat penalty-ul, portarul echipei gorjene a respins, dar doar până la Doman, care a reuşit să trimită balonul în plasă. Golul victoriei gazdelor a fost înscris chiar înainte de prelungiri, de Andrei Luduşan, care tocmai intrase pe teren. Partida a avut loc marţi, 8 septembrie. Dintre cei trei vâlceni legitimaţi la Slatina, doar unul a fost pe teren la Tg. Jiu. Este vorba despre Ovidiu Popescu, care a intrat în joc în minutul 75, înlocuindu-l pe căpitanul Vasile Gheorghe. Iana, venit de la Naţională, a fost rezervă. Nici Ceapă nu a jucat. Sâmbătă, 12 septembrie, CSM Slatina va primi vizita uneia dintre principalele favorite la promovarea în Liga I, Fotbal Club Rapid, formaţie care are maxim de puncte după două etape. Şi aici sunt vâlceni în lot. Este vorba despre Ştefan Pănoiu, care tocmai a marcat pentru gruparea vişinie şi despre Vlad Mocioacă. Confruntarea dintre Slatina şi Rapid va avea loc de la ora 13.00. (S.S.) (FOTO: Facebook CSM Slatina – Fotbal)