CSM Reloaded

PopescuCSM Rm. Vâlcea – Arieşul Turda 5-1 (2-1)
Letonienii lui Artimon
* vâlcenii au jucat foarte bine, deşi s-au aflat în inferioritate numerică încă din minutul 9

După o serie de opt partide (şase în campionat şi două în Cupă) fără nici o victorie, CSM Rm. Vâlcea a căutat „să scoată pârleala” cu Arieşul Turda, o formaţie condamnată parcă la retrogradare încă de pe acum.
Startul meciului din Zăvoi i-a purtat pe vâlceni între extaz şi agonie, între speranţa unei victorii clare şi teama unui nou eşec. Era doar minutul 7 când Iulian Popa a executat o lovitură liberă de la vreo 20 metri lateral stânga de poarta oaspeţilor, mingea deviată uşor poposind în plasă: 1-0! Nici n-au avut timp suporterii să se dezmeticească pentru că CSM-ul a rămas în inferioritate numerică pe teren. Dorian Perianu nu s-a sincronizat cu Mihăiţă Deaconescu, portarul vâlcenilor oprind mingea cu mâna în afara suprafeţei de pedeapsă. Arbitrul Alexandru Tudor a considerat că oaspeţii puteau marca şi a arătat cartonaşul roşu.
Antrenorul Alin Artimon a făcut prima schimbare, forţat: l-a scos pe atacantul Boroiban şi l-a introdus în poartă pe juniorul Laurenţiu Brănescu. Publicul s-a grăbit să conteste decizia, mulţi dorindu-l pe „Boro” în teren în locul lui Roman. Până la final Roman a câştigat simpatia spectatorilor şi a ieşit în aplauze. Blondul atacant a ratat prima ocazie în minutul 19 când a trimis cu capul peste portarul Neagoe (Arieşul), dar pe lângă poartă. Nu avea să greşească în minutul 29 la golul de 2-0 când a marcat cu capul din careu, după un contraatac venit în plină dominare teritorială a oaspeţilor.
Arieşul nu se dă învinsă şi încearcă prin Hârdău şi Sântejudean să revină. A marcat chiar în minutul 31 când Astafei a şutat de la distanţă, mingea la „ars” pe Brănescu, acesta nereuşind „să pună pătura pe ea” – cum se spune în termenii portarilor – mingea poposind în plasă: 2-1. Goge putea înscrie şi el, oaspeţii au ratat două ocazii (la una a apărat excelent Brănescu) şi nimic altceva nu se mai întâmplă important până la pauză, iar CSM-ul, în inferioritate numerică, intră la vestiare în avantaj pe tabela de scor.
Repriza a doua o începem cu noroc: Astafei ratează egalarea în primul minut de la reluare, iar în replică Pasăre şutează pe lângă vinclu. Va fi golul de 3-1 din penalti pentru un fault văzut de Tudor la Dobre. A executat Iulian Popescu şi, chiar dacă portarul Neagoe a ghicit direcţia mingii, nu s-a putut opune golului. De cealaltă parte, Brănescu a închis poarta apărând curajos, iar singurul moment în care a fost depăşit s-a întâmplat să fie ofsaid. Vâlcenii fac spectacol, publicul este pe deplin mulţumit, Dandea majorează scorul în minutul 65 cu un şut din careu, iar în minutul 85 Dobre face o preluare foarte bună în careu, îşi aşează mingea pe şut şi, din unghi imposibil, înscrie: 5-1. Oaspeţii au fost demoralizaţi total, ei ratând de vreo două ori şi cu poarta goală!
Alin Artimon a folosit următoarea echipă în meciul cu Arieşul: Perianu (eliminat) – Pasăre (cpt.), Vişa, Deaconescu, Goge, I. Popa (Gârlă), Dandea, Sg. Popescu, Dobre (Onofrei), Roman, Boroiban (Brănescu).