Liga VFotbal

CS Șușani, ”nașa” echipei din Orlești! Trupa lui Costi Tudor a provocat prima înfrângere din 2022 pentru formația lui Bogdan Tudor

CS Șușani își propusese, ca obiectiv, un loc la mijlocul clasamentului. Planurile s-au schimbat pe parcurs. Jocul echipei a dat încredere, astfel că acum se fac calcule pentru locul 2. Formația coordonată de Stelu Pietraru poate ajunge pe această poziție în rundele viitoare. În acest moment e la trei puncte de podium. În ultimul meci, disputat duminică, 1 mai, Șușani a reușit să producă prima înfrângere din 2022 pentru Orlești. Partida s-a terminat la scorul de 3-2 pentru gazde. Orleștenii au condus de două ori la Mădulari, dar s-au văzut de fiecare dată egalați. Primarul Costi Tudor a marcat chiar înainte de pauză, din penalty, pentru 1-1. În debutul părții secunde, oaspeții au trecut din nou la conducere și au mai avut o ocazie mare să închidă jocul. Mingea a fost respinsă de pe linia porții de apărătorii de la Șușani. După minutul 60, gazdele au controlat jocul. De la 1-2, s-a făcut 3-2. Luigi Corjuc și Cătălin Marinescu, pe contraatac, au adus bucuria la Șușani.

”Urmează meciuri dificile. Primul, cu Bunești, în deplasare. Nu ne uităm pe clasament. Va fi greu și pentru că ne vor lipsi jucători. Nici eu nu cred că voi putea ajunge. Avem un eveniment festiv în cadrul grupului. Data trecută m-am dus la fotbal și nu am mai ajuns la botez, la biserică. M-am dus direct la local, cu ochiul negru, de la fotbal. Nu aș vrea să se repete situația. Tot în etapa viitoare, Gușoeni joacă acasă cu Galicea. Ne putem apropia de locul 2, dacă totuși reușim să strângem lotul și să câștigăm la Bunești. La început, ne gândeam la un loc la mijlocul clasamentului, dar s-a schimbat obiectivul pe parcurs. Ne-am organizat bine, jocul și rezultatele ne-au dat încredere că putem mai mult”, a spus primarul-golgheter de la Șușani, Costi Tudor.