Comuna Creţeni, locul secund la turneul zonal de mini-fotbal

* competiţia organizată de Ministerul Învăţământului a fost rezervată numai  şcolilor generale din mediul rural

În urmă cu trei săptămâni, comuna Creţeni şi-a câştigat dreptul de a participa la etapa zonală de minifotbal, competiţie organizată sub egida Ministerului Învăţământului şi rezervată numai unităţilor şcolare generale, din mediul rural. Pe 23 martie, elevii Şcolii cu clasele I-VIII din localitatea condusă de primarul Ionel Spârleanu s-au impus în finala pe judeţ cu scorul de 4-0, contra celor din Vaideeni. În perioada 8-10 aprilie, micuţii fotbalişti din Creţeni, pregătiţi de profesorul Valentin Toană, au fost prezenţi la Câmpulung Muscel, acolo unde au disputat finala etapei zonale, contra omologilor din Dâmboviţa, pierzând acest duel la limită, cu scorul de 2-1 şi, clasându-se, implicit, pe locul 2. Echipa care a participat la acest concurs a fost compusă din următorii jucători: Gabriel Spârleanu, Mihai Vlăduţ, Marian Dumitraşcu, Tudor Bobleagă, Cristian Constantin, Gabriel Mihai, Robert Pântea, Puia Nicolae şi Marius Pecioiu. „Aş dori să-mi felicit jucătorii şi antrenorul pentru acest rezultat extraordinar. Elevii din comuna Creţeni au avut şanse mari să participe la finala campionatului naţional. Toţi vor primi din partea Primăriei Creţeni câte un milion lei vechi, la care se adaugă şi un echipament sportiv complet, plus o pereche de ghete”, ne-a declarat primarul Ionel Spârleanu. (L.C.)