”Cocoșii”, de la egal la egal cu Chindia și FC Argeș

Luni, 29 ianuarie, Flacăra Horezu a disputat o nouă partidă de verficare contra unei echipe de Liga a II-a. De această dată a înfruntat Chindia Târgoviște, aflată pe locul 11 în eșalonul secund. ”Cocoșii” au jucat de la egal la egal cu adversarii lor. Scorul a fost, însă, favorabil gazdelor, care s-au impus cu 2-1. Pentru Flacăra a marcat Rotea, iar pentru Chindia – R. Moldoveanu (minutul 34) și Răzvan Tache, pe final, în minutul 84. A fost 1-0 la pauză pentru echipa dâmbovițeană. Horezenii au egalat în minutul 63. Pentru Chindia a fost prima victorie din 2024. La finalul întâlnirii, care a avut loc pe terenul sintetic din cadrul Complexului Turistic de Natație Târgoviște, gazdele l-au sărbătorit pe antrenorul Diego Longo, aflat la ceas aniversar.
Ulterior întâlnirii cu Chindia, formația de Liga a III-a din Treapt a disputat joi, 1 februarie, un alt amical contra unei echipe de Liga a II-a, al treilea din această categorie, de această dată contra celor de la FC Argeș, noua echipă a vâlceanului Florin Borța. Partida a avul loc pe stadionul din localitatea argeșeană Valea Iașului. Și în acest meci Flacăra a avut o evoluție bună. Formația din Trivale a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Stoica, în debutul întâlnirii și Boboc (minutul 61). Vâlcenii au avut puterea să revină și să egaleze. Zamura a redus din diferență în minutul 85 și tot el a marcat pentru 2-2, în minutul 87. Federico Bloțu a oferit assist-ul. Argeșenii s-au impus in-extremis, în prelungirile partidei, golul victoriei, de 3-2, fiind înscris de Patrick Dulcea, fiul călimăneșteanului Adrian Dulcea.
La începutul întâlnirii de la Valea Iașului s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostului mare fotbalist Ilie Bărbulescu, la patru ani de la trecerea acestuia în neființă.
În altă ordine de idei, în amicalul cu FC Argeș, Cătălin Bucă, Lucian Catargiu și Tavi Iordache nu s-au putut baza pe Rotea. ”A încercat să joace de la inceput, dar la încălzire a acuzat dureri și nu a mai fost folosit. A intrat în primul 11 Neacșa”, a precizat Marin Nicolae, oficialul din Treapt. La pauză, locul lui Neacșa a fost luat de Federico Bloțu, un alt tânăr fotbalist adus la Flacăra în această iarnă, de la Deva. Prin evoluțiile sale dă încredere pentru viitorul apropiat. Sporea – Sofianu, Samson, Moldovan, Prunaru, Pîrvu, Iordache, Mihăilă, Stoenică, Neacșa și Zamura au fost în primul 11 al trupei de Liga a III-a vâlcene. Au mai intrat în partea secundă, în afară de Bloțu, Păușescu, Dobre, Pasăre, Matei și Luca Predescu, un jucător de la echipa de tineret, din Elită, de la FC Argeș, originar din Bărbătești, crescut de Bogdan Mihalache și Andrei Neagoe, la Hidro (ca și Valetin Matei, crescut de Cosmin Ursu și Andrei Neagoe, tot la Hidro), pe care oficialii Flacărei și-au dorit să-l vadă evoluând în perspectiva unui posibil viitor transfer, din vară. Este un jucător talentat, care cu siguranță poate face pasul la seniorat în scurt timp. Pentru echipa pregătită de Eugen Neagoe au evoluat: Bucur – Tofan, Ciuciulete, Scarlatache, Oprescu, Rădescu, Nortey, Petrescu, Mitoi, Stoica, Buhăcianu. Pe banca de rezerve și folosiți ulterior au fost: Silveanu, Pîrvu, Balaur, Adelin Mircea, Boboc, Dinoci, Haita, Dulcea, Rusu.
În aceste două jocuri, cu Chindia și FC Argeș, față de partida cu Mioveni, conducerea tehnică nu s-a mai grăbit cu schimbările, jucătorii tineri fiind introduși treptat pe teren. Iar rezultatele s-au văzut. Jocurile au fost mult mai strânse, la fel și scorurile.
În următorul joc de pregătire Flacăra va da piept cu Sparta. Meciul va avea loc duminică, 4 februarie, în Zăvoi, cel mai probabil de la 10.45. Este o bună oportunitate pentru antrenori de a-i testa mai mult pe jucătorii tineri. Apoi, pe 7 februarie, ”cocoșii” vor întâlni AFC Câmpulung Muscel (Liga a III-a), iar pe 9 februarie, Flacăra va da piept cu altă formație din Liga a II-a, CSM Slatina (de la ora 11.30).
Reamintim, Flacăra e pe locul 5 în Seria a VI-a din Liga a III-a. Luptă pentru un loc în play-off. E la trei puncte distanță de locul 4, ocupat acum de Vedița Colonești. Din sezonul regulat au mai rămas trei etape, în care elevii lui Cătălin Bucă vor înfrunta Cozia Călimănești, la Horezu, Unirea Bascov, la Valea Ursului și SCM Rm. Vâlcea, în Treapt. Campionatul Ligii a III-a se reia pe 9 martie. (Foto: FC ARGES)