FotbalDiverse

Budeasa se pregătește pentru Liga a III-a. Victorie concludentă cu Dăbuleni, pe stadionul din Zăvoiul vâlcean

După luni de pauză, stadionul Municipal din Zăvoi a găzduit din nou un meci oficial. Sâmbătă, 1 august, a avut loc partida dintre Unirea Tricolorul Dăbuleni, campioana Ligii a IV-a din județul Dolj și Voința Budeasa, formația desemnată să reprezinte Argeșul la barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Partida a fost la discreția grupării argeșene. Mingea a stat mai mult în terenul celor de la Dăbuleni, care cu greu au intrat la pauză cu un dezavantaj minim. Portarul din localitatea renumită pentru cultivarea pepenilor a fost cel mai bun jucător din tabăra doljeană, chiar dacă până la final a mai fost învins de alte trei ori. Cu experimentatul Iulian Tameș ”dirijor”, Budeasa a obținut o victorie concludentă (4-0) și se poate gândi deja la Liga a III-a. Pentru Voința au înscris Andrei Barbu (de două ori), Marian Marcu (din penalti) și Cosmin Leca, ultimii doi intrați pe teren pe parcursul reprizei secunde. Doljenii au avut și un jucător eliminat, pe Marian Rădoi, care a primit al doilea galben în minutul 90.

Miercuri, 5 august, pe stadionul Municipal din Zăvoi se va desfășura o nouă partidă de baraj. De la ora 17.30, campioana din Dâmbovița, Roberto Ziduri, va da piept cu Unirea Dăbuleni. Ultimul joc din grupă este programat duminică, 9 august, de la ora 17.30. Voința Budeasa o va înfrunta pe Roberto Ziduri.