Brezoienii au punctaj maxim după două etape

* Lotru a profitat de programul mai lejer şi a obţinut două victorii din tot atâtea posibile

Efortul jucătorilor din Zătreni, de a pierde o zi pe drum pentru un meci de fotbal, nu a fost răsplătit. Olteţul, după ce a reuşit să debuteze în noul sezon de Liga a IV-a cu o victorie, s-a văzut nevoită să se declare învinsă la Brezoi. Oboseala şi-a spus cuvântul în cazul jucătorilor pregătiţi de Nicolae Vîlcu. Au plecat cu „noaptea în cap”, au parcurs 150 de kilometri şi au jucat 90 de minute degeaba. N-au reuşit să smulgă nici măcar un punct din întâlnirea de la Brezoi, deşi la un moment dat păreau favoriţi la câştigarea meciului. Marius Badea a deschis scorul şi Olteţul s-a păstrat la conducere până în apropiere de minutul 60, când apărarea echipei din Zătreni a cedat pentru prima dată. Finalul a aparţinut echipei gazdă care a reuşit să mai puncteze de încă două ori. Corotchi a fost autorul uneia dintre reuşite, iar Popşor a izbutit să realizeze dubla. Lotru s-a impus cu 3-1, realizând maxim de puncte după primele două etape. A fost avantajată şi de programul ceva mai lejer de care a beneficiat. A jucat cu două nou-promovate şi a reuşit să profite de aceste două partide. Secretul succesului, spune însă, Dan Vîrtopeanu, este altul: Lotru este sprijinită de autorităţile locale, iar acum se mizează pe ordine şi disciplină. „Avem 7-8 copii în echipă şi trebuie să avem răbdare cu ei. Nu mai tolerăm indisciplina. E linişte acum la echipă şi aşa va fi în continuare. Ne bazăm pe oameni serioşi, pentru că doar cu ei putem face treabă. Nu mai tolerăm «hahalerele» şi fiţele. Mizăm pe jucători care-şi doresc să progreseze, se pregătesc şi nu fentează fotbalul. Au venit câţiva băieţi noi, care şi-au pus amprenta asupra jocului echipei. Ar fi mult mai bine pentru noi dacă ne-am putea baza şi pe Maniu, însă el lucrează sâmbăta şi nu-l putem folosi la meciuri”, a punctat Dan Vîrtopeanu. (S.S.)