Boromir a căpătat un complex în faţa celor de la Nurvil? Campioana a câştigat iar derby-ul local

Săptămâna trecută, în devans s-a disputat primul mare derby al sezonului la minifotbal, între Nurvil şi Boromir. Vicecampioana nu s-a putut baza în acest meci pe jucătorii de la Dăeşti, care sâmbătă aveau meci în Liga a III-a. De la Dăeşti, campioana nu l-a avut pe portarul Iustin Lungu. Debutul partidei a fost favorabil Boromirului, care a deschis scorul în minutul 2, prin Florin Costea, apoi a redus turaţia, nu a mai jucat nimic, iar Nurvil a profitat. La pauză a fost 1-1. Roşianu a egalat în minutul 6. Nurvil a stat la ”cutie” şi şi-a penalizat adversara pe contraatac. Claudiu Traşcă, jucător care în week-end a împlinit 37 de ani, şi-a adus echipa în avantaj, Cristi Ciobanu a majorat diferenţa, iar ”Dede”, în minutul 40, a închis tabela la scorul de 4-1 pentru campioana en-titre. Boromir a încercat să joace fără portar, l-a scos pe Fyfy Bălan dintre buturi şi a forţat cu ”Pele” Păun, însă a fost surprinsă. Nurvil a fost echipa mai pragmatică. Boromir pare să fi dezvoltat un complex faţă de Nurvil, echipă pe care nu prea mai reuşeşte să o învingă, însă, de această dată, a contat şi absenţa unor jucători emblematici.
Adi Comănescu le-a mulţumit jucătorilor pentru fair-play. Nu a fost acordat niciun cartonaş. Componenţii celor două echipe au făcut o reclamă bună minifotbalului, iubitorii fotbalului şi minifotbalului prezenţi la baza Oltenia în număr mare, au fost mulţumiţi de spectacolul oferit. Nurvil avea nevoie de un succes pentru a rămâne în grafic pentru primul loc. Venea după un eşec, cu Spartanii. 24 FIT şi Spartanii sunt singurele echipe neînvinse în Liga I. Nu au jucat în această rundă întrucât duminică s-a montat balonul la arena de pe Dem Rădulescu.