DiverseAlte sporturi

Bogdan Deac, pentru a doua oară consecutiv câștigător al Grand Prix România!

Nu mai e pentru nimeni o surpriză! Bogdan Deac, un sportiv de geniu! Șahistul vâlcean, plecat de câțiva ani pe alte meleaguri românești, continuă să-și îmbogățească palmaresul. Pe final de an și-a mai adăugat un trofeu. A câștigat, pentru a doua oară consecutiv, Grand Prix România. În finala cu Maksim Chigaev și-a învins oponentul în prima rundă. În cea de-a doua s-a înregistrat o remiză. Rezultatele de pe plan național și mai ales internațional obținute de Bogdan îi fac pe mulți iubitori și cunoscători ai sportului minții să creadă că Deac, campionul absolut al României, poate aspira în viitor la titlul mondial. Finala România Grand Prix a avut loc la Alba Iulia pe 4 și 5 decembrie. A reunit la start cei mai buni 16 șahiști ai țării, după cele cinci etape din acest an, care au avut loc la București, Brașov, Timișoara, Arad și Sebeș. Valoarea totală a premiilor pentru Grand Prix România a fost de 25.000 de euro. Bogdan Deac a plecat acasă cu un cec în valoare de 25.000 lei.
FR Șah a publicat clasamentul final al Finalei Grand Prix România 2023, care arată astfel: