Bobana are gânduri mari la Vâlcea: ”Vom încerca să câştigăm Liga Europeană”

Suporterii echipei de handbal vâlcene vor avea un motiv în plus să vină şi să umple sala polivalentă, atunci când restricţiile se vor ridica definitiv. Una dintre cele mai frumoase handbaliste din Europa, muntengreanca Bobana Klikovac, a semnat cu SCM Rm. Vâlcea. Aceasta a câştigat Cupei EHF, în 2018, cu SCM Craiova, a cucerit titlul de vicecampioană naţională în Liga Florilor, în acelaşi an, a cucerit medalia de argint în campionatul Ungariei şi a fost finalistă în Cupa Ungariei, în 2019. Bobana a mai jucat pentru WHC Biseri, WHC Danilovgrad, Alba Fehervar, DVSC Debrecen, SCM Craiova, FTC Budapesta şi SCM Gloria Buzau.

În această vară, Bobana va participa la Jocurile Olimpice din Japonia, alături de Naţionala din Muntenegru. Cu alte cuvinte, venirea sa la Rm. Vâlcea se amână până după Olimpiadă. ”Am venit la Vâlcea pentru că vreau să joc handbal de calitate. Am venit la un club serios, la o echipă care face performanţă, care joacă în cupele europene. Când am avut de la impresarul meu oferta de la Vâlcea, am realizat că este ceea ce îmi doresc. Vâlcea nu se gândeşte niciodată la locul 2. Cred că în sezonul viitor vom încerca să câştigăm Liga Europeană, iar în campionat să luăm o medalie”, a declarat Bobana, pentru pagina de facebook a clubului SCM Rm. Vâlcea.