Alin Olaru a revenit la Liga a II-a

Miercuri, 14 aprilie, arbitrul vâlcean Alin Olaru a condus din nou, după o pauză de doi ani şi jumătate, un meci de Liga a II-a. Alin a fost la centru la partida de pe Cluj Arena, dintre Universitatea Cluj şi ultima clasată, Pandurii Tg. Jiu, confruntare ce a contat pentru etapa a III-a din play-out. La cele două linii s-au aflat Ovidiu Timar (din Oradea) şi Casian Băla, din Arad. Ca observator de arbitri a fost delegat Costin Toma, din Piatra Neamţ. Pentru Olaru a fost cel de-al treilea meci al carierei arbitrat la acest nivel. În 2018 a mai fost la centru tot la un meci al Universităţii Cluj, cu Dacia Unirea Brăila, încheiat la scorul de 6-1 în favoarea gazdelor, dar şi la întâlnirea dintre Farul Constanţa şi Luceafărul Oradea (scor 5-0). De această dată nu au mai câştigat gazdele. Formaţia pentru care evoluează şi un fotbalist vâlcean, Victor Dican, titular în acest joc, a remizat, scor 1-1, cu ”cenuşăreasa” Ligii a II-a. Oaspeţii au avut un jucător eliminat. În minutul 82, Pleaşcă a pus cotul în faţa lui Ribeiro. ”Centralul” vâlcean a oprit jocul şi i-a acordat cartonaş galben jucătorului echipei din Tg. Jiu, care mai avea un avertisment, astfel că Olaru l-a scos şi pe cel roşu.
Altfel spus, în ceea ce-l priveşte pe Alin, dacă a fost delegat la Liga a II-a înseamnă că se află în atenţia conducerii CCA pentru o eventuală promovare în lotul B.
În altă ordine de idei, tot miercuri, 14 aprilie, a mai fost delegat la Liga a II-a şi asistentul Florin Păunescu. Florin a fost la linie tot la un meci din play-out, dintre CSM Slatina şi Ripensia Timişoara. Partida s-a încheiat cu o remiză albă, scor 0-0. (FOTO: Universitatea Cluj)