FotbalDiverse

Adiță Păun a debutat la Naționala României!

Duminică seara, echipa națională de fotbal a României a disputat o nouă partidă de verificare. După cea cu Georgia, de la mijlocul săptămânii (pierdută cu 2-1), selecționata lui Mirel Rădoi a dat piept, la Middlesbrough, cu Anglia. Pentru fotbalistul vâlcean Adiță Păun a însemnat debutul la prima reprezentativă a țării noastre. A mai fost convocat la Națională, dar nu a jucat. De această dată a fost titular. A evoluat contra Angliei timp de 80 de minute. ”Tricolorii” au pierdut confruntarea cu scorul de 1-0. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Rashford, în minutul 68, după un penalti provocat de un alt debutant, Căpușă, de la Chindia Târgoviște. Adiță Păun are în C.V. trei apariții la Naționala Under 17, cinci la Under 19. La Naționala Under 21 a debutat la 19 ani. A jucat în 12 meciuri, reușind să înscrie și trei goluri. Campion cu CFR Cluj pentru a patra oară, fotbalistul drăgășănean a precizat că mai are încă trei ani de contract cu formația din Gruia. Se gândește la un transfer în străinătate, dar nu e disperat să plece.