AtletismAlte sporturi

Voicu și Firfirică, din nou cei mai buni din România! Roșianu și Govoreanu, bronz la Naționale

La Campionatul Național de Atletism de la Cluj Napoca, dedicat seniorilor și sportivilor de la categoria tineret, dintre vâlceni nu s-a evidențiat doar Rareș Toader (care și-a asigurat, în mare măsură, calificarea la Olimpiadă), ci și Alin Firfirică și Gabriel Voicu. Firfirică și-a trecut în cont un nou titlu național la aruncarea discului. Voicu a fost cel mai bun din țară la proba de 800 metri, cucerind aurul atât la tineret, cât și la seniori. Pe podium a mai fost și Ana Maria Roșianu, sportivă legitimată la CSM Craiova, care a obținut bronzul în cursa de 100 metri. Una dintre atletele de mare perspectivă ale Vâlcii, Dana Govoreanu (eleva Alinei Borța), sportivă legitimată la CS Chimia și Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân”, a cucerit, de asemenea, medalia de bronz. A urcat pe podium la categoria tineret, după cursa de 100 metri garduri. Dana a fost a doua cea mai mică atletă de pe lista de start a concursului.