A treia remiză pentru lidera Seriei a III-a

La sfârşitul săptămânii trecute, Unirea Tomşani a obţinut cea de-a treia remiză din actualul sezon, pe teren propriu, cu Sportul Genuneni (1-1). Lidera Seriei a III-a a deschis scorul în minutul 20, după o greşeală flagrantă produsă în defensiva adversă, pentru ca Daniel Călugăriţoiu să aducă egalitatea cu 13 minute înainte de fluierul final al arbitrului, printr-o „scăriţă” executată peste portarul Unirii, care a ieşit în apropierea careului mare. În actualul sezon, Sportul Genuneni nu a strălucit prea mult, însă a reuşit să obţină rezultate bune în meciurile susţinute cu primele clasate: în tur, a remizat (1-1) la Slătioara cu Măgura (ocupanta locului 3 în clasament) şi s-a impus cu 4-0 în faţa grupării situate pe poziţia secundă, Viitorul Buneşti. Mihai Diaconescu, delegatul liderei din Tomşani e de părere că acest rezultat de egalitate a venit ca un duş rece pentru băieţii săi, care vor trebui să fie mai concentraţi pe viitor. „Sunt oleacă supărat pentru acest rezultat, mai ales că s-a produs pe teren propriu, dar, până la urmă, e bun şi acest 1-1, dacă ţinem cont de faptul că mi-au lipsit patru titulari care fac diferenţa meci de meci. Aş dori să evidenţiez în acest meci prestaţia portarului de la Sportul Genuneni, care a avut câteva intervenţii geniale”, ne-a declarat delegatul Mihai Diaconescu. (L.C.)