S-a decis locul 2!

Luceafărul Pesceana – Cerna Copăceni 4-3

Pentru că s-a impus pe teren propriu la finele acestei săptămâni, gruparea delegatului Mirel Dincă, Luceafărul Pesceana nu mai are emoţii că va părăsi locul 2. Cu trei etape înainte de încheierea campionatului, primele trei poziţii sunt ocupate de ALX Port Vale Mateeşti – lidera, urmată de Luceafărul şi Cerna Copăceni. „Am condus la pauză cu 4-0 în urma unei prime reprize foarte bune a noastră. În partea secundă, am intrat în jocul lor şi nu ne-am mai creat faze atât de mari. Astfel că, în minutul 70, scorul arăta deja 4-3. Au marcat pentru noi, Toşu – două goluri – şi Nedeluţ şi Zamfira, câte unul de fiecare. Pentru că ne-am impus în acest meci, nu mai avem emoţii că mai putem pierde locul 2. Adversarii au fost pe măsură, practică un joc frumos şi merită să fie pe podium.

E mult de muncă în continuare, dar cei tineri trebuie să înveţe că au nevoie de mai multă disciplină. Aproape toată echipa a fost formată în acest an, cu excepţia a 3-4 jucători. De acum încolo să se ocupe altcineva de echipă, pentru că eu mă retrag. Sper ca anul viitor, toţi jucătorii să îmi facă surpriza de a promova ”, ne-a spus delegatul din Pesceana, Mirel Dincă. Şi adversarii, cei de la Copăceni, au ţinut să felicite gruparea din Pesceana pentru jocul prestat, pe toţi primarii care se implică cu adevărat în sport, aici fiind exclus cel din Copăceni. Însă au avut şi câteva remarci de făcut la adresa arbitrajului. „A fost viciere de rezultat. A recunoscut şi observatorul jocului. Am jucat 11 contra 13. Unul dintre tuşieri a fost corect. Atât! Primul gol al gazdelor s-a marcat din off-side, au recunoscut şi cei de la Pesceana, iar cel de-al treilea în urma unui corner acordat incorect. Ar fi trebuit să fie aut de poartă. Am avut apoi două penaltiuri neacordate, la 4-2 şi 4-3, ultimul chiar pe final de partidă. Apoi, n-am înţeles decizia centralului la una dintre faze. A acordat cartonaş galben pentru simulare, dar tot el a cerut cu insistenţă să-i fie acordate îngrijiri medicale jucătorului accidentat. Nu e normal să se întâmple astfel de lucruri. Sunt copii care fac eforturi ca să meargă la meciuri, să joace şi nu pot accepta să fie dezavantajaţi de o asemenea manieră. Apoi, am auzit tot timpul de jucători suspendaţi, dar niciodată de arbitri. Singurul arbitru de care s-a auzit că a fost suspendat este băiatul lui Chiriţă”, a precizat Nelu Văduva, un apropiat al echipei din Copăceni. (L.C.)