Gruparea lui Dobrin, specialistă în meciurile directe

Viitorul Rm. Vâlcea – FC Govora 4-0 (3-0)

Lupta pentru evitarea retrogradării este destul de încinsă. Când una dintre echipe pare a-şi fi creat un avantaj faţă de celelalte, apar anumite rezultate care încurcă din nou socotelile. Bătălia se dă între Viitorul, Luncavăţul, Topologul şi FC Govora, fiecare dintre ele aflându-se într-un moment de cumpănă care le-ar putea duce în Liga a V-a. Din calcule este exclusă Forestierul Băbeni, una dintre formaţiile considerată a fi deja retrogradată. Dintre cele enumerate mai sus, în acest moment, pare a fi într-un uşor avantaj formaţia lui Dobrin Ionescu, Viitorul Rm. Vâlcea, care s-a dovedit a fi specialistă în meciurile directe. A învins pe Luncavăţul, iar acum i-a surclasat şi pe govoreni.

Formaţia lui Mihai Ciobanu nu i-a pus probleme. A opus rezistenţă doar în primele 25 de minute. A venit primul gol al gazdelor şi până la 3-0 în favoarea Viitorului nu a mai fost decât un pas. Astfel, meciul se cam încheiase încă din prima repriză. Govorenii n-au avut forţa să revină, ci dimpotrivă, au mai primit un gol, astfel că s-a terminat 4-0 pentru Viitorul. O dată şi cu această înfrângere, formaţia lui Mihai Ciobanu este posibil să-şi fi semnat condamnarea la retrogradare. Oricum, speranţe mai aveau de doi bani, dar se gândeau că s-ar putea produce vreo minune. Acum, însă, singura variantă pentru ca staţiunea Govora să mai găzduiască meciuri de Liga a IV-a pare a fi o colaborare cu o echipă din elita fotbalului judeţean căreia îi lipseşte o bază sportivă care să corespundă acestui nivel. (L.S.)