Ceramica merge mai departe în Cupa României

Jocul dintre Ceramica Lungeşti şi Dinamo Şuşani a fost viu disputat, cu goluri multe şi spectaculoase. Scorul a fost deschis de echipa din Lungeşti prin singurul vârf al acestora, Florin Dinucu, după o pasă lungă primită de la Miu şi o eroare a apărării gazdă. Dinucu a şutat pe lângă portarul gazdelor ieşit în întâmpinare. 0-2 a fost după un şut splendid trimis de Guşe de la 20 de metri peste portar. Acelaşi Guşe, după o acţiune individuală, a majorat avantajul la 3-0, rezultat consemnat şi la pauză. Dinamoviştii au ieşit după pauză mai motivaţi şi după lungi asedii la poarta apărată de Mădularu (cel care de regulă joacă în câmp), aceştia reuşind de două ori să marcheze şi să reducă din handicap: 2-3. Lungeştenii măresc diferenţa prin Florin Dinucu după o pasă primită de la Cristi Alexe (cel care a revenit la ideea retragerii), depăşeşte în viteză apărarea adversă şi şutează din interiorul careului: 2-4. Dinamoviştii reduc scorul, iar la final meciul se încheie cu 4-3 pentru Ceramica Lungeşti. Lipsită de aportul a 6 titulari din motive personale, dar cu rezervele şi tinerii jucători dornici de afirmare, compensată de experienţa unor jucători, Cristi Alexe, Mircea Guşe, Florin Dinucu, Ion Miu, Ilie Neacşa, echipa Ceramica Lungeşti reuşeşte accederea în turul următor al Cupei României şi îşi aşteaptă viitorul adversar.  Au evoluat pentru Ceramica: Mădularu – Miu, Alexe, Călin, C. Neacşa, I. Neacşa, Acălinei, Gheorghiu, Dinucu, Şerban, Guşe. De apreciat evoluţia brigăzii de arbitri!