„Minerii, muşcaţi letal de câini”

Dinamo Rm. Vâlcea – Minerul Berbeşti 2-0

Gruparea lui Laurenţiu Mustăţea, Dinamo Rm. Vâlcea, s-a aflat sâmbătă, 13 octombrie, în faţa unui nou succes. De această dată, spre deosebire de etapa trecută, mult mai important, realizat în faţa unei echipe cu renume în fotbalul judeţean, cum este Minerul Berbeşti. În acest sezon, însă, băieţii lui Vasile Ilinca par a fi departe de forma arătată în anii trecuţi. Totuşi, acest lucru nu minimalizează eforturile făcute de jucătorii „alb-roşii” care-au reuşit să surclaseze o grupare ce are în spate o societate puternică care-i creează condiţii propice desfăşurării unei activităţi sportive la acest nivel. „Câinii” şi-au marcat teritoriul încă din prima repriză când au reuşit să marcheze de două ori.

După o ocazie ratată, Văcaru a valorificat şansa avută în minutul 13 al meciului. La fel a făcut şi Buga ce a majorat avantajul echipei sale la 2-0, în minutul 31, rezultat deloc surprinzător după desfăşurarea primei reprize, ce a fost controlată de gazde. Oaspeţii nu au contat decât în partea a doua a meciului când s-au aflat mai tot timpul în careul advers, însă au fost lipsiţi de şansă. Trupa lui Mustăţea a ştiut să ţină de rezultat, a avut şi noroc, astfel că n-au mai  existat emoţii pe final. În ultimele minute chiar a mai avut o tresărire, putea marca din nou, însă rezultatul a rămas cel stabilit în prima repriză, aducându-i grupării dinamoviste cele trei puncte care-o propulsează în prima jumătate a clasamentului, până pe locul 8.
Au evoluat formaţiile:
Dinamo Rm. Vâlcea: Armeanu – Bogoslov, Ghenţăr, Cristea, Mihai, Marta (Moga), Olaru (Drăghici), Ninciuleanu, Buga, Bănescu (Oprea) şi Văcaru.
Minerul Berbeşti: Croitoru – Milosteanu, Grigore (Pătru), Buliman, Vladu, Roşia, Gîrlă (Vlaicu), Radu, Gherghe, Nica, Vlădoiu.