Demonstraţii de K1 la Şirineasa

• Mărăcine, Floricu şi alţii şi-au împărţit pumni
• primarul Săraru, implicat în scandal
AS Şirineasa – Sportul Rm. Vâlcea 2-2 (2-1)

În nici un moment nu ne-am gândit că se pot petrece acte de huliganism la sfârşitul unui meci care, în ciuda faptului că a fost destul de disputat şi că au existat ambiţii şi contre obişnuite între jucători, s-a desfăşurat în limitele spiritului de fairplay, atât cât poate exista la acest nivel şi la o partidă cu o încărcătură psihică de genul celei dintre AS Şirineasa şi Sportul Rm. Vâlcea.

Au deschis scorul oaspeţii, în minutul 8 prin Roşoagă, a urmat golul egalizator al lui Rachina din minutul 22, pentru ca Istratie să aducă echipa lui Săraru în avantaj în minutul 39, scor 2-1, rezultat cu care s-au şi încheiat primele 45 de minute. Sportul n-a fost de acord cu rezultatul consemnat, astfel că a forţat încă din debutul reprizei secunde, atitudine care s-a şi materializat. Roşoagă a obţinut o lovitură liberă în minutul 51, iar faza a fost finalizată cu gol de căpitanul oaspeţilor, Uţă, ce l-a învins pe Mărăcine, reuşită ce a contat pentru scorul de 2-2. Au existat şi oarecare proteste la deciziile arbitrilor, însă nimeni nu a făcut prea mare caz de acest lucru. De asemenea, ar mai fi de amintit că în timpul meciului suporterii Sportului ce se aflau în spatele gardului ce împrejmuieşte terenul de la Şirineasa, tachinaţi de alţi spectatori neutrii pentru faptul că echipa campioană a judeţului nu reuşea să se desprindă în faţa adversarilor, pe lângă reproşurile făcute jucătorilor pe care-i susţineau, au tot încercat să-i provoace pe jucătorii gazdă. Printre vizaţi, s-au numărat Sporea şi apoi portarul Mărăcine, care le-au şi răspuns în câteva rânduri „atacatorilor”. De altfel, şi între jucătorii din teren au mai existat clinciuri verbale, însă fără a se depăşi limita. Per ansamblu, a fost un joc frumos, cu destul de multe faze de poartă, ocazii şi de o parte şi de cealaltă, iar rezultatul de egalitate, (scor: 2-2), după cum a decurs jocul, probabil că a fost unul echitabil. La sfârşit, linişte! Nimic nu prevestea ce avea să se întâmple. Jucătorii s-au felicitat între ei şi s-au îndreptat spre vestiare. În dreptul cabinei echipei gazdă, au dat „nas în nas” portarul de la Şirineasa, Gigi Mărăcine şi atacantul oaspeţilor, Ion Floricu. S-au provocat, astfel că a început bătaia. Mărăcine, „singur împotriva tuturor”. Floricu şi spectatorii printre care se pare că se afla şi fostul portar al Sportului, Mazilu, şi alţi câţiva apropiaţi ai acestei echipe, au sărit să-l lovească pe Mărăcine. Ca în galele de K1, au existat schimburi zdravene de pumni între cele două părţi. Au intervenit şi cei doi poliţişti prezenţi la teren, dar fără succes în primă fază. S-au despărţit iniţial după care s-a încercat şi o a doua repriză, în care-a intrat şi primarul Dan Săraru. A încercat să-şi apere jucătorul, se pare că l-a împins pe Floricu, iar jucătorul Sportului l-ar fi lovit, aşa că Săraru a ripostat. Era greu să urmăreşti întreaga desfăşurare a acţiunii. Totul s-a derulat repede şi pe mai multe fronturi, aşa că dăm crezare celor spuse de edilul din Şirineasa care pe urmă a mai fost şi scuipat de Floricu. Până la urmă totul s-a încheiat cu ameninţări că vor mai exista şi altă dată astfel de dispute, dar în particular. Comisia de Disciplină a AJF-ului va analiza cele petrecute la Şirineasa în şedinţa de marţi, 18 septembrie, când se va da şi verdictul. Să mai amintim că evenimentele neplăcute de sâmbătă, 15 septembrie, au avut darul de a strica toată buna dispoziţie a jucătorilor gazdă care se pregăteau să petreacă la nunta unui coleg de-al lor.