Oltchim a câştigat la turneul de la Debrecen

• elevele lui Tadici, în formă maximă

Cu doar o săptămână înainte de startul Ligii Naţionale, handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea au participat la un interesant turneu amical care-a avut loc la Debrecen (Ungaria). La această competiţie au mai fost prezente alte cinci echipe. Astfel, în afara formaţiei antrenate de Gheorghe Tadici şi-a celei gazdă, DVSC Debrecen, celelalte grupări care-au onorat invitaţia organizatorilor au fost: Krijm Ljubljana – dublă câştigătoare a Ligii Campionilor, Juventa Michalovce – campioana WHIL (Women Handball International League – campionat mixt organizat între echipele din Cehia şi Slovacia, ţări unde numărul de formaţii nu este atât de mare), Slavia Praga – clasată pe locul 5 în sezonul trecut al WHIL, dar şi o altă echipă din ţara noastră, HCM Baia Mare.

Victorii lejere în grupă

La turneul de la Debrecen, Oltchim-ul a fost repartizată în aceeaşi serie cu Slavia Praga şi Juventa Michalovce, din cealaltă grupă făcând parte DVSC Debrecen, Krijm Ljubljana şi HCM Baia Mare. În prima zi a competiţiei, vineri, 24 august, au avut loc meciurile din cele două grupe. Oltchim-ul a întâlnit pe rând Slavia Praga (de care-a dispus lejer cu scorul de 37-21), iar apoi Juventa Michalovce (pe care-a învins-o de asemenea fără probleme cu 43-30). Graţie acestor rezultate, vâlcencele au ocupat prima poziţie în clasamentul seriei şi au obţinut dreptul de a juca finala turneului. În cealaltă grupă, duelul pentru supremaţie s-a dat între DVSC Debrecen şi Krijm Ljubljana, gazdele având câştig de cauză în meciul direct, calificându-se astfel în finala mare a competiţiei.

Finală echilibrată

În funcţie de locurile ocupate în ierarhia fiecărei grupe, sâmbătă, 25 august, au avut loc meciurile de clasament. În finala competiţiei s-au întâlnit ocupantele primelor poziţii din grupe, Oltchim Rm. Vâlcea şi DVSC Debrecen. Vâlcencele au condus după 30 de minute cu 14-11, dar în repriza secundă gazdele şi-au revenit şi-au trecut în avantaj (22-20 în minutul 50). Finalul meciului a aparţinut însă Oltchim-ului care-a egalat şi-a învins până la urmă cu 28-26.
Antrenorii Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa nu le-au avut la dispoziţie la turneul din Ungaria pe Steluţa Luca, Valentina Ardean, Roxana Gatzel, Roxana Gheorghe-Cherăscu (toate accidentate), iar după al doilea meci din grupă, cel cu Juventa Michalovce, nu au mai putut conta nici pe serviciile Ramonei Maier, care-a suferit o contuzie la cotul drept. Au excelat însă prin evoluţiile lor pivotul Ionela Gâlcă-Stanca, interul Narcisa Lecuşanu şi bineînţeles portarul Luminiţa Dinu. Deşi nu a jucat în prima partidă cu cehoaicele de la Slavia Praga, graţie evoluţiilor extraordinare din următoarele două confruntări, Dinu a reuşit să intre la finalul întrecerii în posesia titlului de cel mai bun portar al turneului.