„Minerii” de la Berbeşti nu au ca obiectiv promovarea

Nici în acest an antrenorului Vasile Ilinca de la gruparea din Berbeşti nu i s-a fixat de către conducerea minieră un obiectiv îndrăzneţ, de genul promovării în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. La fel ca şi în sezonul trecut, „minerii” îşi doresc, însă, să câştige fiecare meci, iar dacă se va întâmpla să termine pe primul loc, deşi acum, în acest campionat, este mai puţin probabil decât a fost în sezonul trecut, atunci vor vedea dacă li se va da undă verde pentru Liga a III-a. Spunem că le va fi mai greu nu doar prin prisma condiţiilor pe care şi le-au creat câteva grupări din elită, ci şi datorită faptului că Minerul Berbeşti nu se mai poate baza pe patru dintre jucătorii pe care i-a avut în campionatul precedent.

Porumbescu şi Marian Popescu au fost cedaţi echipei cu Costel Chelcea, Flacăra Horezu, care le-a promis că le va asigura condiţii mai bune decât au avut la Berbeşti, iar Meilă şi Mihalcea au plecat în străinătate. Cu toate acestea, Minerul are în continuare în lot 19 jucători, dintre care 6 sunt juniori. Băieţii n-au reuşit, însă, să-l ajute îndeajuns pe Ilinca pentru a câştiga primul meci din acest campionat, cel cu CSM II, grupare ce s-a impus la Berbeşti cu scorul de 1-0. „Am dat peste o echipă bună care, dacă va juca pe tot parcursul campionatului în aceeaşi formulă, eu cred că are şanse mari să termine pe primul loc. În prima repriză am jucat şi noi bine. Am avut, zic eu, ocazii mai clare decât adversarul de a marca, însă Săndulescu a ratat din situaţii de singur cu portarul. Poate dacă marcam noi primii se putea termina altfel meciul, dar am primit din nou gol pe final de repriză, în minutul 45. Apoi, în partea secundă, s-a văzut diferenţa, de pregătire în special. Au venit cu jucători care-au fost în cantonament cu echipa mare la Băile Herculane. Au jucat cu Rusandu în poartă, Pufu, Vlăduţi, Calvin. Au fost mai bine pregătiţi, mai agresivi la mijlocul terenului, aşa că n-am mai putut schimba soarta meciului”, ne-a povestit Ilinca. Altfel spus, să mai amintim că CSM II îşi va juca meciurile de pe teren propriu vinerea după amiază. Se pare că la baza deciziei conducerii de a face această solicitare stă faptul că antrenorul Mangalagiu doreşte să-şi folosească jucătorii şi în Liga a IV-a, dar şi în campionatul de juniori republicani ce se dispută duminica. Iar regulamentul nu permite ca un jucător să evolueze în două meciuri la diferenţă mai mică de 48 de ore. Aşa că era nevoie să joace meciurile în devans.