Un egal cât o înfrângere

• FC Oltchim Rm. Vâlcea – Sparta Mediaş 0-0

„Chimiştii” veneau după un eşec la scor de neprezentare şi un alt rezultat decât victoria nu putea fi acceptat în urma meciului de vineri, 25 mai, când au fost programaţi să întâlnească Sparta Mediaş pe propriul teren, cel din incinta bazei Oltchim. Ne aşteptam la un joc pe care vâlcenii să-l domine de la un capăt la altul, să-l aibă la discreţie, însă n-a prea fost aşa. Băieţii coordonaţi de Gaiţă şi Lazăr s-au lăsat surprinşi de adversari care n-au arătat vreun moment că s-ar teme de acest joc sau ca o echipă care joacă în deplasare. Totuşi, n-a fost o grupare de neînvins. Numai că „chimiştii” n-au reuşit să găsească drumul spre gol.

Oaspeţii au fost cei care, chiar în primele minute ale jocului, au avut câteva acţiuni ceva mai închegate. Asta şi pe baza greşelilor jucătorilor noştri. De exemplu, la una dintre faze, petrecută în minutul 12, Olaru a pasat prea slab pentru un coechipier, medieşenii au recuperat, dar Biro, jucătorul oaspete, a fost lipsit de şansă, bara transversală opunându-i-se. Adversarii ne-au mai prins o dată pe contraatac, dar am scăpat cu „faţa curată” şi din această fază. În tabăra noastră Creangă a tot încercat să găsească spaţiul porţii din loviturile libere de care am beneficiat, dar fără eficacitate. În minutul 30 am consemnat cea mai importantă ocazie a primei reprize. A fost o centrare venită din corner în careu, a reluat spre poartă mai întâi Olaru, mingea a fost respinsă din faţa porţii, a revenit la Negrescu ce a şutat şi el, însă defensiva oaspete a îndepărtat pericolul. Pe final de repriză Preda i-a trimis o pasă ideală juniorului Smedescu ce rămânea singur cu portarul advers dacă centralul partidei n-ar fi fluierat fault în atac. Partea a doua a meciului s-a derulat cam sub aceleaşi atribute, cu Oltchim-ul încercând, fără succes, să marcheze, în timp ce Sparta Mediaş încerca să profite de orice greşeală. Noroc cu ratangiul Biro care a mai irosit alte două situaţii bune de gol pentru echipa sa din postura de singur cu portarul Monea. Spre finalul meciului ne-am avântat cu toată echipa în atac, dar degeaba. Oaspeţii au conservat rezultatul, de 0-0, unul bun pentru ei, drept pentru care chiar şi-au manifestat bucuria la final, în timp ce gazdele au tratat această remiză ca pe un eşec.
Au arbitrat: Marcel Bârsan (Bucureşti) – la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Marius Firulescu şi Octavian Dinu (ambii din Craiova). Rezervă: Petre Mihai. Observator: Ionel Bungău (Timişoara).
Pentru FC Oltchim au evoluat: Monea – Tănăsie, Băiţa, Stoica, Zgăbăruş, Pană, Olaru, Negrescu, Creangă, Preda, Smedescu. Au mai jucat: Nicorici, Nuţu, Şorega şi Vali Popa.

Monea a revenit în poarta Oltchim-ului

În acest retur de campionat portarul Silviu Monea, cândva şi antrenor secund al echipei, nu reuşise să prindă poarta vâlcenilor din Liga a III-a decât o singură dată, în prima etapă. În toată această perioadă a fost preferat ca titular celălalt goalkeeper „chimist”, „Ţeţe” Vlădoi. Apoi au mai intervenit şi accidentările, astfel că Monea a stat pe banca de rezerve mai mult decât s-ar fi aşteptat. Acum însă i s-a dat din nou şansa să demonstreze că mai are un cuvânt de spus la Oltchim. A fost folosit în meciul cu Sparta Mediaş, reuşind chiar să nu primească gol. N-a avut nici prea multe faze de rezolvat, însă atunci când a fost cazul şi-a făcut datoria, în ciuda lungii absenţe.

Gaiţă, trimis în spatele gardului

Antrenorul vâlcenilor, Constantin Gaiţă, a fost evacuat, pentru a doua oară în acest retur de campionat, din incinta terenului de joc. Pe baza tensiunii create de faptul că echipa sa nu reuşea să înscrie, tehnicianul vâlcean a început să aducă reproşuri prestaţiei brigăzii de arbitri care nu a aşteptat prea mult momentul să-l trimită în spatele gardului. În repriza a doua a meciului cu Sparta Mediaş, Gaiţă a fost nemulţumit de o anumită decizie şi a protestat. Imediat centralul Marcel Bîrsan a dispus evacuarea acestuia din incinta terenului. Pentru câteva minute Gaiţă s-a aflat deasupra băncii proprii de rezervă pentru a continua să-şi coordoneze elevii, acolo de unde transmit meciurile, de obicei, televiziunile, însă nu i s-a permis să stea până la final, astfel că s-a resemnat şi a privit meciul printre „gratii”.

Florin Costea, suporterul de „lux” al Oltchim-ului

În tribunele stadionului Oltchim şi-au făcut prezenţa, pe lângă obişnuiţii spectatori de la meciurile Oltchim-ului şi fraţii Costea, cei care-şi desfăşoară acum activitatea în „curtea” lui Adrian Mititelul, la Craiova. Cel mai mic dintre ei la echipa de juniori a Universităţii, iar celălalt, Florin Costea, în primul eşalon fotbalistic al ţării. Seniorul Costea, „Cioară”, cel care de curând a avut onoarea să primească aprecieri din partea unuia dintre cei mai mari fotbalişti ai ţării din toate timpurile, Gheorghe Hagi, a profitat probabil de faptul că s-a terminat campionatul şi de vacanţa nu foarte lungă pe care-o are şi a revenit acasă, al Vâlcea, unde şi-a revăzut o parte dintre prieteni şi foştii colegi. Însă, la puţin timp după pauza meciului dintre Oltchim şi Sparta Mediaş, a părăsit stadionul, ratând finalul partidei.

Cadou nedorit pentru Băiţa

Cosmin Băiţa şi-a serbat vineri, 25 mai, ziua de naştere. Însă, din păcate, rezultatul obţinut de Oltchim nu l-a ajutat prea mult. A fost considerat unul negativ, toată lumea era supărată, astfel că n-a putut sărbători evenimentul aşa cum şi-ar fi dorit. A vrut totuşi să-şi cinstească colegii, însă i-a trebuit aprobarea preşedintelui clubului, Mihai Diculoiu care, nemulţumit de atitudinea unora dintre jucători, nu şi-a dat acceptul pentru acest lucru. „Dacă vrei, poţi să mergi cu ei după ce luaţi masa, dar nu acum” a spus, mai exact Diculoiu care-a mai precizat, legat de acest aspect, că „Nu sunt eu de vină. Aşa au vrut colegii lui să-l respecte”.  Oricum, „La mulţi ani”, Cosmine!

Locul 5 poate fi al nostru
* cu condiţia să nu ne încurcăm cu Maris Tg. Mureş sau FC Sibiu

Pare să se adeverească ceea ce a spus până nu demult antrenorul Gaiţă şi anume că „locul 5 e al nostru, nu are cine să ni-l ia”. Însă până la locul 5, pe care-l credeau asigurat, „chimiştii” sperau şi la mai mult, poate chiar la o clasare pe podium, dar acum a devenit aproape imposibil să se mai gândească la locul 3 sau 4. Asta pentru că în acest moment diferenţa între Oltchim şi echipele care-o depăşesc în clasament este de 5 puncte. Iar asta înseamnă că vâlcenii ar trebui să obţină maximum de puncte în cele două etape care-au mai rămas de disputat, în timp ce Inter Blaj sau Soda Ocna Mureş, echipele de pe locurile 3, respectiv 4, ar pierde ambele meciuri până la finalul campionatului. De asemenea, dacă vor continua să se prezinte ca în partidele precedente, elevii lui Gaiţă şi Lazăr riscă chiar să nu mai prindă nici locul 5. Nu mai puţin de trei echipe aşteaptă greşeala Oltchim-ului. Şi pentru a nu le da posibilitatea să spere în această clasare, vâlcenii trebuie să câştige vineri, 1 iunie, la Tg. Mureş, unde vor întâlni formaţia din localitate, Maris. Apoi va urma ultima etapă a campionatului pe care-o vor disputa pe teren propriu cu FC Sibiu, una dintre formaţiile deja retrogradate ale acestei serii, aşa că probabil nu vor fi probleme. Iar apoi…, mult aşteptata vacanţă, pe care unii dintre jucători par a-şi fi luat-o mai devreme, aşa cum preciza chiar preşedintele clubului, Mihai Diculoiu.