Olteţul Zătreni, un pas important pentru menţinerea în Liga a IV-a

Echipa lui George Popolan a provocat în urmă cu câteva etape ieşirea din cursa pentru promovarea a grupării a două a Clubului Sportiv Municipal, s-a predat greu în faţa celorlalte formaţii de pe primele locuri, s-a impus pe terenurile multora dintre componentele acestui eşalon. În mod normal, era greu de crezut că această ultimă serie de succese va fi întreruptă de Olteţul Zătreni, chiar dacă echipa lui Vîlcu a demonstrat în câteva rânduri că merită să fie luată în seamă. Dar probabil că a contat şi motivaţia în acest meci. Vartex-ul n-avea nimic de pierdut, pe când oaspeţii depindeau într-o măsură considerabilă de acest rezultat.

Mai exact rămânerea Olteţului în acest eşalon era legată şi de istoria acestui joc. Cum spuneam, fără vreo presiune, Vartex-ul şi-a permis chiar să se distreze. A intrat în teren şi sponsorul Adi Panduraşu, pentru că oricum rezultatul nu conta. Oaspeţii au tratat cu seriozitate meciul, astfel că la pauză conduceau deja cu 3-0. S-a făcut, din întâmplare spun unii, 3-3, moment în care centralul Cătălin Buşi se pare că ar fi arătat prelungirile. Imediat ce s-a reluat mingea de la centrul terenului, s-a şutat spre poarta Vartex-ului şi gol. Scor final, fără alte comentarii, 4-3 pentru Olteţul Zătreni.