Micuţii fotbalişti din Drăgăşani s-au remarcat la „Olimpiadei Sportului Şcolar”

Ante-camera sportului de performanţă – sportul şcolar – şi-a desemnat între 10 şi 13 mai, la Iaşi, laureaţii la fotbal. Câştigătoare a fazei pe municipiu, pe judeţ şi a celei zonale (disputată la Slatina în compania campioanelor judeţelor Dolj, Argeş şi Gorj), echipa Colegiului Naţional „Gib Mihăescu”, pregătită până la faza finală de profesorul Costel Batâr (cel ce în perioada turneului final pregătea, la Târgovişte, împreună cu handbalistele aceluiaşi colegiu, medaliile de aur la acelaşi gen de competiţie, reeditând performanţa din anul anterior) în compania unor echipe puternice şi într-o grupă grea din care au făcut parte echipe din Iaşi, Satu-Mare, Bucureşti şi Vâlcea, a reuşit să se claseze pe locul 3 în grupă şi să joace finala pentru locurile 5-6 în compania reprezentantei judeţului Mureş, pe care au învins-o cu scorul de 2-1.

În lipsa antrenorului titular, Costel Batâr, echipa a fost încredinţată profesorilor Narcis Enăchescu şi Octavian Mîţoc, care prin experienţa acumulată la astfel de competiţii au reuşit ca jucătorii care au apărat prestigiul colegiului, jucători nelegitimaţi, să reprezinte cu succes judeţul Vâlcea. Competiţia a fost câştigată de echipa judeţului Iaşi, care în grupă a învins formaţia Colegiului Naţional „Gib Mihăescu”, cu scorul de 3-1 şi şi-au adjudecat astfel locul I, învingând reprezentanta judeţului Satu-Mare cu 1-0.
Merituosul loc 5 a fost completat de acordarea titlului de cel mai tehnic jucător lui George Gogoneţu, care alături de Vasile Petre, Ion Ciobanu, Cătălin Durlă, Cristian Sbenghea, Valentin Filip, Dan Urdescu, Gabriel Argeşean, Alexandru Proroc, Ionel Curea şi cei trei antrenori Costel Batâr, Narcis Enăchescu şi Octavian Mîţoc au scris o nouă filă în istoria sportului pentru Colegiul Naţional „Gib Mihăescu” din Drăgăşani.