Vartex-ul s-a impus şi la Călimăneşti

Un alt rezultat de 4-1, al treilea al acestei runde din Liga a IV-a, a fost consemnat la Călimăneşti, acolo unde s-au întâlnit Cozia şi Vartex, două echipe de valoare apropiată, chiar dacă diferenţa din clasament nu reflectă întocmai acest lucru. Nu existau presiuni legate de acest joc în niciuna dintre tabere. Vartex-ul nu se bate la promovare, iar Cozia a scăpat de grijile retrogradării, aşa că acest joc conta doar pentru starea de spirit a jucătorilor, una bună înaintea partidei. Ambele grupări veneau după două meciuri „tari”, în care au înregistrat rezultate pozitive. Cozia făcuse 1-1 la Berbeşti, iar Vartex-ul reuşise să surclaseze echipa lui Mangalagiu, CSM II.

S-a spus că au „tras cu dinţii” pentru a obţine acel rezultat şi pentru că ar fi fost motivaţi financiar de Sportul, liderul la zi al Ligii a V-a, însă Popolan a infirmat zvonurile, la fel cum a negat şi faptul că ar fi existat probleme majore, aşa cum s-a dat de înţeles, între ei şi propriul portar, Stoica. Revenind la jocul de la Climăneşti să spunem că la final s-au bucurat doar oaspeţii. Au reuşit să obţină un nou succes, de această dată mult mai categoric. Blăjan şi compania au prins o zi mai proastă, au jucat mai slab. Au avut totuşi câteva ocazii chiar la 0-0, ratate însă. La fel s-a întâmplat şi a oaspeţi unde Popolan a ratat în vreo două rânduri din situaţii extrem de favorabile. Până la urmă, însă, a şi venit golul pentru ei. Pe final de repriză Mihai Ciprian a marcat pentru 1-0. În debutul reprizei secunde, Popolan s-a revanşat şi a majorat avantajul la 2-0. Aşa că se cam încheiaseră conturile. În minutul 79 Duică a mai marcat pentru 3-0, imediat de la reluare reuşind şi gazdele să înscrie prin juniorul Seft. S-a terminat totuşi 4-1 pentru Vartex, ultimul gol aparţinând aceluiaşi Mihai Ciprian care a avut onoare să deschidă şi să încheie seria reuşitelor echipei sale.