Derby-ul suferinţei, adjudecat de Olteţul Zătreni

Scor, set şi meci la Zătreni, acolo unde s-a disputat derby-ul rundei din subsolul clasamentului. Deja trupa din comuna primarului Liţoiu luase o opţiune serioasă pentru salvarea de la retrogradare în ultimele etape. Mai exact din momentul în care suspendarea terenului le-a expirat şi au revenit la Zătreni. Au bătut pe Nicolae Bălcescu, apoi la Şirineasa, pe Popeşti, iar acum din nou pe teren propriu, pe Unirea Tomşani, o echipă căreia îi surâde norocul doar „acasă”, unde n-a mai fost înfrânţi de trei etape. Însă în deplasare e dezastru.

Au pierdut cu 17-0 în faţa „municipalilor”, iar acum cu 6-0 la Zătreni. Au primit în doar două meciuri cât n-au luat cei de la CSM II, de exemplu, în tot campionatul. Dar continuă să-şi ducă crucea până la capăt. Şi încă mai speră că pot evita ultimul loc. Pentru că doar acest obiectiv le-a mai rămas. La Zătreni au fost victime încă din start. S-au ţinut totuşi bine până la pauză când erau conduşi doar cu 2-0 după golurile înscrise de Bujor şi Iordache. În parte secundă, însă, gazdele nu i-au menajat deloc şi au mai marcat de încă patru ori. Adi Vîlcu, Bujor, Laurenţiu Vîlcu şi juniorul Ioncică au stabilit scorul final de 6-0 pentru Olteţul Zătreni. Prin minutul 70 oaspeţii au rămas şi în inferioritate numerică după ce un jucător a înjurat arbitrul. (M.V.)