Forestierul Băbeni, în cădere liberă

Au fost câteva jocuri bune pentru trupa lui Roşu în acest retur. Unul dintre ele chiar în compania celor de la Minerul Berbeşti, o echipă de frunte a Ligii a V-a. Însă de aici pare a se fi rupt totul. Probabil mult prea încrezători în şansele lor, băbenarii au crezut că pot repeta figura şi cu alte echipe. Dar s-au înşelat. A urmat mai întâi înfrângerea la limită în compania celor de la Vartex (contestată de Forestierul), apoi a venit eşecul cu Hidroelectra, despre care nici nu mai merită să amintim, pentru ca jucătorii să pună fundiţa la cadoul neplăcut de Paşti la Horezu, unde au capotat din nou.

Se anunţa un meci echilibrat. Gazdele, Flacăra Horezu, veneau, la fel ca şi adversarii, după două insuccese consecutive şi nu-şi permiteau să continue această serie negativă. Pe de altă parte pentru oaspeţi fiecare meci contează, orice punct pierdut însemnând şanse mai puţine de a se salva de la retrogradare. Totuşi, echilibrul s-a rupt în minutul 16 când echipa lui Chelcea a deschis scorul. Avantajul minim s-a menţinut până la pauză, Flacăra reuşind să se desprindă abia prin minutul 61. A fost şi un penalti ratat de oaspeţi, pentru ca în minutul 70 scorul să devină 3-0, după o fază la care băbenarii au cerut off-side. S-a terminat totuşi 5-0 pentru gruparea lui Chelcea, astfel că Forestierul intră deja în „hora” retrogradării. (M.V.)