Alte sporturi

Patru sportivi de la Ionita Sport Center, la Europenele de Karate

Patru sportivi de la Ioniţă Sport Center, la Europenele de Karate

Zilele trecute, la Craiova s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Karate Shotokan, competiţie destinată copiilor şi juniorilor. La întrecere au participat şi câţiva sportivi de la clubul privat Ioniţă Sport Center, condus de fostul campion european, Mihai Ioniţă. Aici, sportivii vâlceni au obţinut trei medalii de aur, una de argint şi trei de bronz. Aurul şi, implicit titlul de campioni naţionali la categoriile la care au concurat, a fost obţinut de sportivii Anca Ioana Motoc (copii, 10-11 ani, +45 kg), Cătălin Şarpe (copii, 12-13 ani, –50 kg) şi Elena Olaru (junioare, 18-20 ani, –50 kg). Locul 2 şi medalia de vicecampioană naţională i-a revenit tinerei Silvia Rădulescu, care a concurat la copii, 10-11 ani, –40 kg. Cele trei medalii de bronz au fost adjudecate de sportivii Diana Motoc (copii, 12-13 ani, +55 kg), Aurelian Dăncilă (copii, 10-11 ani, –40 kg) şi Alina Mitran (junioare, 18-20 ani, –60 kg).

Succese şi la „Cupa Băniei”

În paralel, în capitala Băniei a avut loc o altă competiţie de karate, „Cupa Băniei”. Şi aici, sportivii antrenaţi de profesorul Mihai Ioniţă au obţinut mai multe medalii. Patru de aur, trei de argint şi două de bronz. Medaliile de aur au fost câştigate de George Albert Gâlcă (minicadeţi, 14-15 ani, –48 kg), Alhaj Ali Hajar (cadete, 16-17 ani, –50 kg), Mihăiţă Tudorel Safta (cadeţi, 16-17 ani, +68 kg) şi Marian Petrache (seniori, –68 kg). Medaliile de argint au revenit sportivilor Andreea Lăutaru (cadete, 16-17 ani, +50 kg), Cătălin Grigorescu (cadeţi, 16-17 ani, +68 kg) şi Claudiu Croitoru (cadeţi, 16-17 ani, –68 kg. La aceeaşi competiţie, alţi doi sportivi de la Ioniţă Sport Center au câştigat două medalii de bronz. Aceştia sunt Petre Cumpănăşoiu (cadeţi, 16-17 ani, –68 kg) şi Ioan Alexandru David (cadeţi, 16-17 ani, +68 kg). În total, la Naţionalele de karate shotokan şi „Cupa Băniei”, sportivii profesorului Mihai Ioniţă au câştigat 16 medalii.

Patru pentru România

A urmat Campionatul Naţional de karate WKF (interstiluri), cadeţi şi juniori, competiţie ce s-a desfăşurat la Covasna. Clubul vâlcean Ioniţă Sport Center a înscris în concurs un număr de şase sportivi: patru cadeţi şi doi juniori. Mihăiţă Tudorel Safta, care a concurat la cadeţi,  16-17 ani, +75 kg, elev la Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari”, şi Cătălin Georgescu, care a concurat la categoria cadeţi, 16-17 ani, –70 kg, au câştigat aurul, devenind campioni naţionali. Alţi patru sportivi de la acelaşi club au câştigat medaliile de bronz. Aceşti sunt Mihăiţă Petre Cumpănăşoiu, elev la Grupul Şcolar „Preda Buzescu” din Berbeşti (la cadeţi, –55 kg), Claudiu Croitoru, de la Grupul Şcolar „Henri Coandă” (cadeţi, –65 kg), Elena Olaru, studentă în Capitală (junioare, –50 kg), şi Elena Alina Mitrache, şi ea studentă în Bucureşti (junioare, –60 kg).

În urma acestei competiţii, patru karateka de la Ioniţă Sport Center au fost selecţionaţi la lotul naţional în vederea participării la Campionatul European de karate shotokan, întrecere ce va fi găzduită de oraşul italian Venezia, în perioada 2-3 decembrie 2006. Cei patru sportivi ce vor reprezenta România la această competiţie internaţională sunt Marian Petrache (care va concura la seniori), Mihăiţă Petre Cumpănăşoiu, Cătălin Grigorescu şi Mihăiţă Safta Tudorel, toţi urmând a lupta la categoria cadeţi.