Meciul va continua la… Comisia de Disciplina

FC Govora – Sportul Rm. Vâlcea 1-4 (1-1)

Meciul va continua la… Comisia de Disciplină

Meciul dintre FC Govora şi Sportul Rm. Vâlcea din intermediara de miercuri, 20 septembrie, se anunţa a fi destul de interesant şi echilibrat chiar, prin prisma rezultatelor obţinute de cele două până acum. Poate înclina un pic balanţa în favoarea oaspeţilor, neînvinşi în acest campionat, dar şi gazdele aveau de apărat orgoliul de a nu pierde pe teren propriu, mai ales că se descurcaseră până acum la acest capitol, remizând la Govora cu Electra şi obţinând o victorie în faţa CSM-ului. Dar de risc maxim pentru arbitri datorită faptului că ambele echipe au în componenţă jucători care au evoluat la o grupare sau alta, ce sunt recunoscuţi ca fiind duşmanii de temut ai „fluieraşilor”. Măcar pentru ca arbitrul de centru să fie liniştit în ceea ce priveşte băncile de rezervă, s-a hotărât ca la anumite meciuri brigăzii de arbitri să i se alăture şi un al patrulea oficial. A fost cazul partidei de la Brezoi, dintre Lotru din localitate şi Minerul Berbeşti şi a celei de la Govora. În minutul 11 al meciului, Sportul a deschis scorul. O lovitură liberă a fost executată în careu la Floricu şi acesta a marcat pentru 0-1. Oaspeţii au contestat că la preluare fostul jucător al Oltchim-ului s-ar fi ajutat de mână, însă arbitrul n-a văzut aşa, validând golul. La reluare gazdele au avut şansa să restabilească egalitatea. Marica a primit balonul într-o situaţie favorabilă, a întârziat şutul la poarta lui Sitaru, a făcut câteva driblinguri, astfel că prima şi cea mai mare ocazie a govorenilor s-a încheiat prost. În minutul 29 gazdele reuşesc să înscrie. Bodescu a primit balonul, l-a văzut puţin ieşit din poartă pe Sitaru şi a încercat, din flancul drept, un şut cu boltă, peste portar, ce i-a „ieşit”: 1-1, un rezultat echitabil după aspectul jocului. Până la pauză a mai ratat Marica (FC Govora), iar Pîntea (Sportul), cu poarta goală, a ţintit bara. În repriza a doua a fost mai puţin fotbal şi mai multe …proteste, sprinturi după arbitru şi altele de acest gen. S-au marcat şi 3 goluri, toate în favoarea oaspeţilor. De la golul de 1-2 au început să se încingă spiritele, gazdele reclamând că în prealabil, pe la mijlocul terenului, fusese un henţ. Buşi a lăsat jocul să continue, balonul a ajuns cu noroc în careu, de unde acelaşi Floricu a marcat. Au mai existat şi alte proteste, dar totul a degenerat în momentul când arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu lui Buşe de la gazde, care a avut o intrare mai dură, din spate, la Bunescu. Gazdele l-au înconjurat pe central care, în îngrămădeală, s-ar putea să-şi fi luat şi pumni. Govoreanul Marica a primit şi el galben în urma clinciului. Însă n-a durat mult până să-l ia şi pe cel de-al doilea. În careul advers, într-un duel cu adversarul, Marica a căzut, acuzând că Ştefan l-a ţinut şi l-a lovit în faţă. Văzând că centralul nu reacţionează, Marica s-a supărat pe steagul de la colţul terenului pe care l-a scos, cu piciorul, din pământ. A primit al doilea galben şi pe cel roşu. Până să intervină oficialii echipei gazdă şi jucătorii, Marica l-a alergat din colţul terenului până la jumătate pe Buşi, dar arbitrul a avut condiţie fizică mai bună, astfel că nu a fost prins. Au fost alte minute de întrerupere. Până la final jocul a decurs în aceeaşi manieră, cu menţiunea că s-au mai înscris două goluri. Floricu şi-a trecut în cont hat-trick-ul după golul de 1-3 din minutul 40, pentru ca Vrăjeală să închidă tabela la 1-4. După terminarea jocului n-au mai avut loc incidente.