Liga I

Grande STEAUA!

Nu mai puţin de zece ani a trebuit să aştepte România intrarea în grupele Champions League. Acest lucru a fost reuşit tot prin Steaua, care nu s-a oprit însă doar la atât. Suntem siguri că, după un rezultat fantastic la Kiev, elevii lui Cosmin Olăroiu pot juca fără complexe cu Lyon şi cu Real. La Kiev, steliştii au avut un debut de meci fabulos. Era minutul trei şi fundaşul Sorin Ghionea reuşea să înscrie după un corner al lui Cristocea. Şi după marcarea golului, românii au continuat să atace vrând să arate că nu vor mai face aceeaşi greşeală ca la Middlesbrough şi atacă la baionetă. Practicând presing sufocant şi deposedări la limită, Steaua arata ca o echipă cu o maturitate ieşită din comun. Totul pe măsura dăruirii şi a talentului jucătorilor. Amintirile vin să întunece memoria fanilor stelişti după ce în minutul 16, Rebrov a egalat. Deşi Steaua nu a mai reuşit să lege prea mult, jocul în viteză a dat roade şu după o centrare a lui Dică,  Vali Badea a plonjat de lângă Rodolfo, înscriind pentru 2-1. Când toată lumea credea că acesta va fi rezultatul pauzei, Steaua a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 de metri pe care Nicolae Dică a executat-o magistral şi cu două minute înainte de pauză şi românii conduceau cu 3-1. O asemenea atitudine a unei echipe româneşti nu s-a mai văzut până miercuri seara.

Jucătorii lui Cosmin Olăroiu au pornit şi în repriza a doua cu aceeaşi determinare. Lovin şi  Paraschiv şi-au făcut treaba la închidere ca la carte, în timp ce Goian şi Ghionea au respins toate mingile catapultate de mijlocaşii lui Dinamo Kiev. Presingul ucigător al roş-albaştrilor i-a făcut pe fotbaliştii  ucraineni să nu reuşească să se întoarcă nici o clipă cu faţa spre poarta lui Carlos care a apărat extraordinar. Tactica folosită de antrenorul Demianenko care a mizat totul pe cartea atacului şi a forţat cu patru atacanţi, s-a dovedit falimentară. Dică a scăpat singur şi l-a executat pe Sovkovski cu un superb lob care a făcut tabela să indice scorul Dinamo Kiev – Steaua Bucureşti 1-4.