Alte sporturi

Rezultate excelente obtinute de scrimerii de la Oltchim, în Ungaria

Rezultate excelente obţinute de scrimerii de la Oltchim, în Ungaria

În perioada 16-18 iunie, în Ungaria s-a desfăşurat un interesant turneu de scrimă cu participare internaţională. Clubul sportiv Oltchim a făcut parte din delegaţia română şi a avut sportivi ce s-au duelat la categoriile copii şi cadeţi. La copii, unde antrenoare este Luminiţa Marcu, tânăra Eliza Niţoi s-a clasat pe locul 8 la fete, iar la băieţi Robet Anuţa a obţinut tot locul 8 şi Bogdan Preda s-a clasat în primii 16 participanţi. La cadeţi, sub comanda antrenorului Livius Buzan, băieţii au obţinut medalia de bronz prin Valentin Niţă (locul 3) şi un loc 4 ce i-a revenit lui Mihai Raşcu. La fete Claudia Stenescu s-a clasat pe locul 6. În altă ordine de idei să spunem că sportivii de la CS Oltchim participă în perioada 21-24 iunie, la Amara, la Campionatul Naţional al copiilor, la scrimă.