SINISTRAŢII din Zavoi

Dunărea ne-a „înghiţit” şansa locului 2

SINISTRAŢII din Zăvoi

Toată suflarea fotbalistică din Râmnic privea cu mari speranţe partida de miercuri, de pe stadionul „Municipal”. Într-o rundă intermediară a Diviziei B, CSM Rm. Vâlcea primea vizita echipei Dunărea Giurgiu, o grupare fără performanţe notorii în ţară, care ocupa un loc liniştit la mijlocul clasamentului. Era deci cazul ca după două înfrângeri consecutive, fotbaliştii pregătiţi de Adrian Furnică şi Cristian Lazăr să-şi mai spele din păcate şi să adune încă trei puncte la activ. Din păcate, a cam… spălat Dunărea cu ei pe jos, pentru că la capătul unui meci trist, cenuşiu pentru noi, precum cerul sub care s-a jucat, vâlcenii au capotat iarăşi lamentabil.

Nici măcar o ocazie de gol

A fost 0-2, dar ce-i mai grav e că echipa noastră nu şi-a creat, cu indulgenţă, decât o jumătate de ocazie prin care putea egala. S-a întâmplat acest lucru undeva prin repriza secundă, atunci când un şut-centrare a fost respins greu de portarul Barbu, iar apoi mingea şutată puternic de Cercel din marginea careului de 16 metri l-a lovit pe… Cumpănaşu, iar oaspeţii au îndepărtat pericolul. În rest, elevii lui Imilian Şerbănică nu au avut nici o emoţie că vor pleca din Zăvoi fără cele trei puncte. Giurgiuvenii şi-au bazat jocul pe o apărare aglomerată în preajma suprafeţei de pedeapsă, urmată de ieşiri rapide pe contraatac de fiecare dată când au avut ocazie. Echipa oaspete putea deschide scorul încă din minutul 9, atunci când percutantul atacant Bănaru a scăpat singur cu Pampea, dar şutul său din unghi a fost parat cu succes de portarul CSM-ului. Acest avertisment n-a prea fost luat în seamă de „municipali”, care parcă aşteptau orice altceva (penalti, autogol), dar nu să şi marcheze ei în poarta adversă. Incredibil, dar adevărat, prima repriză s-a terminat fără ca vâlcenii să ameninţe în vreun fel buturile adversă, decât prin două şuturi „telefonate”.

Ne-au bătut pe contraatac

Al doilea mitan a început cum nu se putea mai rău pentru echipa noastră. În minutul 46, după câteva pase aiurea ale vâlcenilor, oaspeţii au capturat mingea, au aruncat-o peste apărarea avansată a CSM-ului, acolo unde Al. Radu a recepţionat-o cu precizie şi l-a învins cu un şut sec pe nefericitul Pampea (0-1). Peste câteva minute, Bănaru a scăpat a scăpat la rândul său pe contraatac, dar portarul vâlcenilor a salvat un gol ca şi făcut, respingând mingea cu piciorul. Totuşi, la faza imediat următoare, Dunărea Giurgiu avea să se desprindă graţie unei reuşite semnate de acelaşi Bănaru, care s-a dovedit a fi iarăşi mai rapid decât fundaşii noştri (0-2). „Furnicile” erau în genunchi şi aşa au rămas pentru că până la finalul meciului n-au mai realizat nimic spectaculos şi eficace. Au evoluat pentru CSM: Pampea – M. Dumitru, Raicu, Cumpănaşu, Cercel, Bier, Nica (min. 58 Bolcu), Savu, Murineanu (min. 69 Pena), Câmpeanu (min. 54 Stanca), Lepădatu.

Mircia Gutău, iarăşi dezamăgit

Primarul Râmnicului, omul care-a pus bazele acestei echipe de fotbal, a sosit la stadion în repriza secundă a meciului cu Dunărea Giurgiu, atunci când scorul era deja 2-0 pentru oaspeţi, iar reputatul antrenor de haltere, Dinu Gheorghe, a fost cel dintâi om care i-a ieşit în cale, în timp ce părăsea tribuna oficială. „Cât e scorul?”, l-a întrebat edilul-şef pe Dinu Gheorghe. „0-2”, a sosit răspunsul imediat scurt al antrenorului, iar vestea l-a luat pe nepregătite şi l-a lăsat fără cuvinte pe Mircia Gutău, care nu se aştepta la încă un pas greşit al echipei vâlcene în campionat. Pus dintr-o dată în dilemă, dacă să plece sau să rămână, primarul Râmnicului a urcat totuşi în tribună şi-a asistat negru de supărare la zbaterea fără sens a fotbaliştilor în care instituţia pe care-o conduce a învestit o grămadă de bani.

Şedinţă de taină

La finele meciului de miercuri, oficialii clubului vâlcean, în speţă vice-primarul Nicolae Dicu, directorul sportiv Florin Verigeanu şi preşedintele Alin Trandafir, împreună cu antrenorul Adrian Furnică, au analizat la cald situaţia echipei de fotbal. La conferinţa de presă ce a urmat, Furnică a mărturisit că s-a discutat „în principal pe marginea prestaţiei din teren a jucătorilor”. Este clar deci că tehnicianului braşovean i s-a dat în continuare încredere, cel puţin până la finalul sezonului. Încă un eşec la Urziceni, al patrulea consecutiv, îi poate fi însă cu adevărat fatal lui Furnică.

Nicolae Dicu acuză defensiva

Preşedintele Consiliului Director de la CSM, Nicolae Dicu, recunoştea la sfârşitul partidei pierdute cu Dunărea Giurgiu că echipa vâlceană se află pe o pantă descendentă. „Totuşi, mergem înainte. Adversarii au început să fie mai atenţi cu noi, nu ne mai lasă multe spaţii în apărare. Punctul forte al nostru în tur, apărarea, nu mai funcţionează la fel, lipsesc de acolo doi jucători importanţi, Balaci şi Georgescu, iar în atac, Ciortan nu mai joacă nici el din cauza unei accidentări”, a spus Dicu.