Caciu si Calciu au facut spectacol

ALX Mateeşti – Saldi Cernişoara 5-1 (1-0)

Caciu şi Calciu au făcut spectacol

* echipa din comuna primarului Stănişor se gândeşte deja la promovare

După o serie de rezultate contradictorii, ALX Mateeşti a dorit să învingă pe Saldi Cernişoara şi să-şi consolideze primul loc în Seria a IV-a a Diviziei Onoare. Cu toate acestea, startul partidei a arătat multă ezitare în joc mai ales din partea gazdelor. Ine Căţoiu şi Carlos Bârlui au fost cei ce au ameninţat mai serios poarta apărată de Ionuţ Biriboacă, însă mult mai clare au fost ocaziile de gol irosite Daniel Surdoiu şi Costel Sârbu (Saldi Cernişoara), care n-au reuşit să înscrie în trei situaţii în care portarul Amzuloiu (ALX) a avut intervenţii nesigure. Totuşi a fost 1-0 la pauză pentru că cel mai bun jucător de pe teren, Constantin Munteanu – căruia prietenii îi spun Caciu – a marcat cu un şut din interiorul careului, mingea lovind puţin şi bara, iar Carlos Bârlui a ratat majorarea scorului în chiar ultimele secunde dinainte de pauză.

Repriza a doua a fost totalmente la discreţia gazdelor. Intrarea „veteranului” Cristi Deaconescu a limpezit jocul în apărarea gazdelor şi a permis mijlocaşilor şi atacanţilor să facă spectacol. „Caciu” a trecut în dribling prin toată apărarea oaspeţilor şi a marcat pentru 2-0. Tot el a înscris şi pentru 3-0, apoi, de două ori, a trimis în transversală. Spectacolul total „marca Munteanu” a adus şi golul de 4-0, moment în care oaspeţii au avut o zvâcnire de orgoliu şi, la capătul unui contraatac, au redus din diferenţă din penalty (a înscris Marian Necşoiu). În aplauzele tuturor, în ultimele secunde ale partidei a marcat Alex Calciu, cu un şut la vinclu de la vreo 16 metri. După meci primarul Nicu Stănişor, extrem de fericit de spectacolul realizat în teren, ne-a declarat: „Vreau să promovăm în Divizia D, în ciuda tuturor celor ce spun că ar fi bine să vindem locul. Am fost fotbalist, am fost şi arbitru, iubesc fotbalul şi comuna Mateeşti, aşa că vreau ca şi prin sport să facem o bună propagandă localităţii”. Una din surprizele partidei, jucătorul Cristi Deaconescu, care este şi consilier local şi antrenor, a ţinut să mulţumească atât primarului Stănişor pentru sprijinul acordat echipei, cât şi colegilor săi din Consiliul Local. Deja la baza sportivă au demarat lucrările de modernizare a vestiarelor, lucrări ce sunt preconizate a se termina la vară.