Liga I

Ce au făcut fotbaliştii vâlceni în Liga I?

• încă o dată, Florin Costea a fost omul providenţial pentru Univ. Craiova

Florin Costea a fost din nou omul providenţial pentru Universitatea Craiova în meciul disputat de olteni la finele săptămânii trecute, în Bănie, cu Gloria Buzău (terminat cu o surpriză: 1-1), în urma căruia antrenorul italian Nicolo Napoli a fost demis de la cârma „juveţilor”. Fotbalistul vâlcean a marcat golul egalizator al echipei sale, în minutul 80 şi a reaprins speranţele în Bănie pentru un loc în Europa League, poziţie pentru care craiovenii se bat cu CFR Cluj, Rapid, Steaua, FC Vaslui şi FC Braşov.
Fratele său, Mihai, a fost folosit doar o repriză în acelaşi meci cu codaşa primului eşalon (a intrat în minutul 46, în locul lui Mihai Dina, fotbalist originar chiar din Zătreni), care l-a avut la centru pe arbitrul severinean Marian Balaci (debutant în Liga I), cândva jucător şi coleg de echipă la CSM Rm. Vâlcea cu Florin Costea.

Altfel, Costea cel mare se află în prezent pe locul al treilea în topul golgheterilor din Liga I, cu 14 goluri în cont, cu unul mai puţin decât brazilianul Juliano Spadacio (Rapid). Cel mai prolific fotbalist din elita fotbalului românesc este Gigel Bucur (FC Timişoara) – care marcat până în prezent, în cele 31 de etape scurse din acest campionat, un număr de 16 goluri.
Un alt fotbalist vâlcean, Raul Rusescu (Unirea Urziceni) – jucător descoperit de Cristi Bora în Zăvoi, s-a aflat pe teren până în minutul 62 al partidei cu Oţelul Galaţi (câştigată de elevii lui Dan Petrescu, în deplasare, cu scorul de 2-0), atunci când a fost înlocuit de Tibi Bălan. Altfel, Cosmin Năstăsie, nimeni altul decât fiul viceprimarului din comuna Prundeni, Ion Năstasie, a bifat toate minutele pentru FC Argeş în înfrângerea cu 0-2 suferită în faţa Farului, la Constanţa, în timp ce Adrian Dulcea a jucat doar 62 de minute în acelaşi joc.