Vecini…vecini, dar meciul e pe bune!

AMBIŢIE / Oltul Ioneşti a reuşit să remizeze cu Voinţa Orleşti, încurcând planurile liderei din seria a II-a

Mult timp au aşteptat ioneştenii partida cu Voinţa Orleşti. Sâmbătă după amiaza a venit, însă, timpul să demonstreze că cea mai bună echipă din zonă nu e neapărat Voinţa Orleşti. Şi au reuşit! În derbiul local de la Ioneşti, Oltul a remizat cu liderul clasamentului, Voinţa Orleşti. Într-un meci al ambiţiilor, Florin Dobra (foto) şi compania au dat oarecum peste cap calculele grupării primarului Constantin Cârstina. Au pus presiune pe echipa oaspete încă din start, încheind prima repriză la egalitate, scor 0-0. La puţin timp după pauză, Voinţa a mai risipit emoţiile, preluând conducerea în urma unui penalti acordat de centralul întâlnirii. În minutul 80, însă, speranţele i-au fost spulberate de Mădălin Urucu, ce a restabilit egalitatea la 1-1, după o lovitură de cap ce l-a învins pe portarul echipei din Orleşti.

Pe final cei care au forţat au fost tot jucătorii gazdă, profitând şi de superioritatea numerică în care s-au aflat. Marcatorul echipei din Orleşti fusese eliminat cu puţin timp înainte ca ioneştenii să marcheze pentru 1-1, în urma unei intervenţii neregulamentare pentru care a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Deşi şi-a dorit toate cele trei puncte, Oltul s-a mulţumit până la urmă şi cu o remiză, rezultat care zguduie scaunul liderului clasamentului în seria a II-a de la Onoare. Motiv, bineînţeles, de nemulţumire pentru oaspeţi, care le-au reproşat gazdelor că acest lucru nu ar fi trebuit să se întâmple tocmai în urma unei partide disputate între vecini. „Ne-au reproşat că am jucat cu ambiţie şi i-am încurcat, oarecum, în lupta pentru titlu. Ne-au spus că ar fi trebuit să fim solidari între noi, că doar suntem vecini, iar în alte părţi aşa se procedează, toate echipele din apropierea Bălceştiului luptă pentru a o scoate campioană pe Olteţul. Dar oare ce-ar fi vrut? Să ne dăm la o parte!? Asta nu puteam să o facem niciodată, mai ales că ei n-au arătat ca o echipă de primul loc. Dacă vor să-i ajutăm, o putem face doar învingând principalele lor contracandidate din lupta pentru primul loc”, ne-a spus Ion Ciucă, delegatul Oltului, referitor la derbyul local de la Ioneşti. „Apoi, dacă ar fi vrut să-i ajutăm, aveam pretenţii la reciprocitate. Au uitat că în tur ne-au învins cu 10-3 şi râdeau de noi? De ce nu au gândit aşa şi atunci când noi eram la pământ, pe ultimul loc? Ar fi vrut să ne dea un «pogon» de goluri, dar n-au putut mai mult. Ar fi trebuit să se gândească şi la faptul că va exista un meci în retur”, a mai spus Ciucă. Totodată acesta ne-a informat că rezultatele tot mai bune din retur l-au determinat pe primarul Neagoe să acorde un sprijin mai mare grupării din localitate, pe lângă acoperirea tribunei din Ioneşti, acesta promiţându-le jucătorilor şi un microbuz care să deservească exclusiv echipei de fotbal.