Alte sporturi

Rm. Vâlcea a găzduit Cupa „Valahia”

În zilele de 28 şi 29 martie, la Rm. Vâlcea s-a desfăşurat etapa a treia a Cupei „Valahia”. Au concurat aproximativ 340 de copii din zonele Olteniei şi Munteniei, iar principalul scop al competiţiei a fost de verificare în vederea participării la Campionatul Naţional. Judoka pregătiţi de antrenorul Ion Luciu la Clubul Sportiv Chimia Rm. Vâlcea s-au întrecut la două categorii de vârstă: U13 şi U15. Faza de zonă a Campionatului Naţional U15 va avea loc în luna aprilie, la Drobeta Turnu-Severin, iar a Campionatului Naţional U13, în luna mai, la Giurgiu. Vâlcenii participanţi au obţinut următoarele rezultate: Ionuţ Luciu (locul 3), Denisa Luciu (3), Andrei Bărcan (1), Nicolae Boşoagă (2), Ionuţ Bărbieru (3), Bianca Dancia (1), Georgiana Curtu (3), Valentin Panduru (3) şi Andrei Sandu (3).

La fiecare categorie s-au bătut pentru cele mai bune poziţii în clasament nici mai mult, nici mai puţin de 25 judoka. „A fost o competiţie foarte bine organizată, ce s-a bucurat de prezenţa multor sportivi. A durat de dimineaţa până seara, iar pentru că se apropie Campionatul Naţional, nivelul competitivităţii dintre participanţi a fost foarte ridicat. Următoarea etapă a Cupei „Valahia” va avea loc în luna mai”, ne-a declarat Ion Luciu. (O.D.)