Sportul Genuneni a revenit în frunte

În seria a III-a de la Onoare lupta pentru primul loc încă mai continuă. Flacăra Horezu spera că nu va mai fi detronată, însă în runda de duminică, 22 martie, a avut parte de o surpriză neplăcută, încheind la egalitate meciul cu Viitorul Buneşti. Rezultatul acesteia, coroborat cu victoria Sportului Genuneni, a dus la un nou schimb de locuri în fruntea clasamentului între Flacăra şi gruparea lui Adi Iordănescu. Sportul a profitat de greşeala horezenilor, impunându-se cu scorul de 5-1 în faţa celor de la AS Pietrari. Bălaşa a deschis scorul, Roşu a majorat avantajul echipei din Genuneni, care din minutul 30 a rămas şi în inferioritate numerică, portarul Robert Iordănescu fiind eliminat pentru că l-a lovit pe centralul Mihai Ghinea cu mingea în cap după ce acesta acordase o lovitură liberă indirectă în favoarea oaspeţilor din careul de 6 metri al Sportului.

Chiar şi cu un jucător mai puţin, Sportul a continuat să facă legea pe teren, Adi Iordănescu stabilind scorul pauzei, de 3-0 pentru Sportul. În minutul 70, gazdele au majorat diferenţa, prin Vijulie. Imediat au marcat şi pietrărenii golul de onoare, însă în ultimul minut de joc au mai fost surprinşi încă o dată, Roşu marcând pentru 5-1. (S.S.)