Dinamo a revenit în fruntea clasamentului

Puţini se aşteptau ca formaţia patronată de Dan Mazilu să se încurce aşa de repede şi cu o echipă care n-a impresionat în acest campionat. Nici măcar Laurenţiu Mustăţea, sponsorul celor de la Dinamo, grupare aflată la egalitate de puncte cu Ghecon-ul, nu spera la un cadou din partea Vartex-ului. „Câinii” îşi făceau calcule mai degrabă la capitolul golaveraj, nicidecum la puncte. S-a întâmplat, însă, ca gruparea lui Popolan să schimbe ierarhia în Liga a IV-a, un aport important pentru acest lucru avându-l şi Dinamo, care a reuşit să se impună la Zătreni. Meciul nu a fost nici pe departe uşor pentru „alb-roşii”. Au reuşit să marcheze încă din minutul 3, din penalti, prin Pătularu, însă câteva minute mai târziu s-au văzut egalaţi de gazde, după o greşeală a portarului Armeanu, învins de Bujor cu un şut de la vreo 20 de metri.

A fost 1-1 la pauză, deşi Olteţul, pe finalul primelor 45 de minute, ar fi putut trece în avantaj. Iordache a ţintit bara, motiv pentru oaspeţi să-şi facă probleme. Dinamoviştii au intrat mai decişi în partea secundă şi au reuşit până la urmă să schimbe soarta meciului în favoarea lor. Văcaru s-a evidenţiat în repriza a doua, marcând două goluri care au încheiat practic socotelile cu formaţia din Zătreni. S-a terminat 3-1 pentru Dinamo care, o dată cu această victorie, coroborată cu înfrângerea celor de la Ghecon, revine în fruntea clasamentului Ligii a IV-a. (Laurenţiu SIMA)