„Pendy” şi camarazii, anihilaţi de „mineri”

• Inter Rm. Vâlcea a pierdut cu 3-0, la capătul unei meci în care nu a creat probleme „ortacilor” lui Vasile Ilinca

Victoria surprinzătoare înregistrată în etapa de sâmbăta trecută, contra celor de la CSM II Rm. Vâlcea, scor 4-2, părea să aducă un elan în tabăra grupării lui Laurenţiu Cherăscu. Astfel, Inter RM. Vâlcea a întâlnit miercuri, pe terenul din Budeşti, pe Minerul Berbeşti, din faţa căreia spera să smulgă cele trei puncte puse în joc. Însă, fără atacantul Marius Ariciu – cel care a realizat hat-trick-ul în meciul de pe Hidroelectra şi cu Savu izolat în defensivă, pe flancul drept – Pendy şi compania au jucat slab, fără a pune probleme „minerilor”. Nici măcar susţinerea din „tribune” a lui Bogdan Gunici – fost campion naţional de box, la categoria 68 kg. – nu a fost de bon augur celor de la Inter, care au pierdut fără drept de apel cu 3-0, înregistrând unul dintre cele mai slabe meciuri din acest tur de campionat.

Nica a fost cel care avea să deschidă scorul pentru Minerul Berbeşti, în minutul 20, după o eroare în defensiva gazdelor, când doi fundaşi s-au ciocnit reciproc, în încercarea de a respinge balonul. Pe toată durata partidei, „minerii” au mizat pe cartea „Cea mai bună apărare e atacul”, iar acest lucru s-a văzut în deplin pe teren, pentru că presiunile permanente la poarta apărată de Udeanu au dat roade, iar în minutul 45 (+2), Nistor avea să stabilească 2-0 scorul la pauză. Singura ocazie clară de gol din prima repriză a celor de la Inter a aparţinut lui „Pendy”, care a nimerit bara, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. În partea secundă a disputei, tot băieţii antrenaţi de Vasile Ilinca au fost mult mai determinaţi, iar în minutul 63, Gârlă a stabilit socrul final: 3-0 pentru Minerul Berbeşti. La final, antrenorul ortacilor, Vasile Ilinca, a spus scurt şi la obiect: „Meci fără probleme”. Cel mai supărat jucător al celor de la Inter a fost de departe portarul Alin Udeanu, care nu a prins o zi fastă împotriva „minerilor”. „Îmi cer scuze pentru golurile încasate, pentru că, din cauza mea, am pierdut partida. Am fost cel mai prost jucător de pe teren”, ne-a declarat Alin Udeanu, vizibil marcat de golurile primite. (L.C.)