Patru goluri din penaltiuri în derbiul etapei

• ALX Port Vale a învins Cerna Copăceni şi s-a „cocoţat” în fruntea clasamentului

Faptul că anul acesta campioana Seriei a IV-a din sezonul trecut trebuie să o ia de la capăt datorită lipsei financiare nu i-a demoralizat pe jucători, care vor demonstreze încă o dată că sunt cei mai buni. Astfel, elevii antrenaţi de Relu Nica au învins categoric pe ocupanta locului 3 la finele campionatului: Cerna Copăceni. Deschiderea scorului a avut loc în minutul 2, când un jucător din tabăra oaspeţilor a provocat un henţ în careu, determinându-l pe central să acorde lovitură de pedeapsă. Până la pauză Calciu, Spătaru şi Dinică (de două ori) aveau să marcheze pentru 4-0. După reluarea partidei, în minutele 50 şi 60, Cerna a înscris două goluri din lovituri de la 11 metri, datorită unor henţuri produse de adversari în careu.

Deşi jucătorii din Copăceni au reuşit să micşoreze diferenţa de patru goluri marcate în prima repriză, totuşi, până la finele partidei, tot gazdele aveau să marcheze încă o dată prin Dinică, fotbalist care şi-a trecut în palmares cu această ocazie hat-trick-ul. „Am învins una dintre pretendentele la titlu de anul acesta. E mai greu ca anul trecut, deoarece patru foşti titulari în campionatul precedent – portarul, un fundaş şi două vârfuri – activează acum la grupări din elită. În lotul echipei au mai fost integraţi doar doi copii, în rest suntem cam aceeaşi. Vreau să găsesc juniori talentaţi care să facă saltul apoi spre eşaloanele superioare. Nu putem să spunem că atacăm promovarea, pentru că este mai greu cu partea financiară. Să întreţii două echipe costă foarte mult, iar în această comună nu ai de unde să găseşti sponsori. Primăria nu ne ajută cu nimic, iar acest lucru ne afectează foarte mult”, ne-a precizat după meci antrenorul echipei din Mateeşti, Relu Nica. (L.C.)