2-0, scor periculos pentru Ionești! Gușoeni a marcat de trei ori în 15 minute și a ieșit din pasa proastă

În etapa a 23-a a Ligii a V-a, doar două meciuri s-au jucat sâmbătă dimineața. Derby-ul Sparta – FCPO și Oltul Ionești – CS Gușoeni. La Ionești, câștigători au fost oaspeții. Gazdele au câștigat o repriză. Burtoi a marcat de două ori și a stabilit scorul pauzei: 2-0. În partea secundă, de fapt în doar 15 minute, Gușoeni a întors soarta partidei. De la 2-0 s-a făcut 2-3.

”Am început bine, am avut 15 minute în care ne-am și creat vreo două ocazii, apoi gazdele au venit peste noi. Ne-au dominat și pe fondul acestei dominări am primit și cele două goluri. Au venit firesc, după cum s-a desfășurat jocul în acele momente. După pauză am revenit pe teren determinați, iar până în minutul 60 am marcat de trei ori și am întors scorul. Mădălin Roșu a redus din diferență după o fază frumoasă, cu pase succesive, 5-6 atingeri, din prima și centrare pentru el. Am egalat la 2-2 printr-un șut al lui Taco Mateiași. Cristi Vătafu a înscris pentru 2-3. El a revenit etapa trecută după o lungă absență. A fost mult schimbat, cu poftă de fotbal și s-a cunoscut. Gazdele au dominat finalul. Portarul nostru, Max Fildiroiu, a avut cel puțin două intervenții providențiale. A fost un meci fair-play, și echipa gazdă s-a comportat bine, condițiile la Ionești sunt foarte bune. La acest nivel, unde valorile sunt relativ apropiate, cred că asta face diferența, determinarea”, a concluzionat Adi Eftenie, oficialul echipei din Gușoeni.