„Chimiştii” au urcat deasupra liniei retrogradării

OLTCHIM RM. VÂLCEA – PROMETEU CRAIOVA 3-2

* în plus, în acest moment, echipa antrenată de Marian Ungureanu are şi avantajul rezultatelor directe în faţa formaţiei Prometeu Craiova

FC Oltchim Rm. Vâlcea pare a fi pe drumul bun în cursa pentru vitarea retrogradării în Liga a IV-a. La finele săptămânii trecute, echipa antrenată de Marian Ungureanu a reuşit să se impună la limită (3-2), pe teren propriu, în faţa formaţiei Prometeu Craiova, una dintre rivalele din subsolul clasamentului Seriei a IV-a. Graţie acestei victorii, „chimiştii” au urcat deasupra liniei retrogradării, locul 14 fiind ocupat în acest moment chiar de trupa din Bănie, în faţa căreia vâlcenii au şi rezultate directe mai bune.

Marinescu şi Dănuleţ au colaborat excelent în ofensivă

Aşa cum era de aşteptat, duelul de vinerea trecută nu a fost lipsit de emoţii pentru vâlceni. După o primă jumătate de oră de tatonare, „chimiştii” au deschis scorul în minutul 30, prin Marinescu, dar faza a fost creată de colegul său din ofensivă, Dănuleţ. Acesta a primit o minge pe partea dreaptă a atacului vâlcean, a pătruns în suprafaţa de pedeapsă, a şutat la poartă, mingea a fost atinsă de un fundaş craiovean, dar până la urmă a ajuns la Marinescu, care a împins-o în poartă de pe linia careului de 6 metri, pe lângă goal-keeper-ul echipei din Craiova: 1-0.
Peste cinci minute, vâlcenii şi-au mărit avantajul, însă de această dată rolurile s-au inversat: Marinescu a scăpat pe contraatac de la mijlocul terenului, iar în careul de 16 metri i-a pasat lateral lui Dănuleţ, care nu a mai avut de îndeplinit decât o formalitate, trimiţând mingea în poartă: 2-0.
Emoţiile au revenit în tabăra vâlceană peste doar două minute: la o bâlbâială în defensiva vâlceană, mingea a sărit în plasă din piciorul unui craiovean (Alin Bălă), cu toată opoziţia funcaşilor centrali ai Oltchim-ului: 2-1.

„Chimiştii” au tremurat pentru victorie în ultimele 20 de minute de joc

În minutul 58, Ceapă a creat faza golului al treilea, atunci când i-a centrat perfect lui Marinescu de pe partea stângă a atacului vâlcean, din apropierea liniei de fund, iar vârful Oltchim-ului a împins mingea în poartă cu pieptul, din 7 metri: 3-1.
Lucrurile s-au complicat din nou în minutul 70: oaspeţii au redus din handicap, prin noul intrat Stamin, care a şutat la firul ierbii, în diagonală, din interiorul careului de 16 metri, după o centrare la care vâlcenii au fost simpli spectatori: 3-2.
FC Oltchim a rezistat însă eroic până la final tuturor atacurilor în valuri ale echipei craiovene. Mai mult decât atât, în minutul 90+3, Bunescu putea da lovitura de graţie, atunci când a scăpat singur spre poarta celor de la Prometeu, profitând de spaţiile libere din defensiva adversă, dar a şutat mult peste transversală din interiorul careului de 16 metri.
În acest duel, Marian Ungureanu s-a bazat pe următorii jucători: Vlădoi – Fuiorea (Bunescu ’71), Chiripuş, Onofrei, Nania, Ceapă, Preda, Teodorescu (Borţa ’90), Moldoveanu, Dănuleţ (Smeada ’64), Marinescu.