Vis împlinit la Dăeşti! Viitorul a promovat în Liga a III-a

Când Vâlcea a fost împerecheată cu Argeş la barajul pentru promovarea în Liga a III-a, cei mai mulţi dintre iubitorii fotbalului din judeţul nostru s-au gândit că vom avea o misiune grea, dacă nu chiar imposibilă de a ajunge în cel de-al treilea eşalon. Erau, însă, şi voci care spuneau la momentul respectiv că Voinţa Budeasa, principala favorită la câştigarea titlului în judeţul vecin, ar fi un adversar accesibil. Până la urmă, însă, pe ultima sută de metri, Real Bradu, o echipă cu jucători mai buni, pretenţii şi susţinere mai mari decât Budeasa, a câştigat campionatul Ligii a IV-a în Argeş, iar presiunea pe campioana Vâlcii a căpătat o şi mai mare amploare. Viitorul Dăeşti s-a pregătit, însă, bine pentru „dubla” cu Bradu. A luat lucrurile pas cu pas, iar deznodământul i-a fost favorabil. După ce s-a impus cu scorul de 2-1 la Bradu, trupa lui Mangalagiu şi Popolan a câştigat şi meciul retur.
La Fedeleşoiu, campioana Superligii vâlcene a câştigat duelul cu argeşenii la scor de neprezentare, cu 3-0. În prima repriză, gazdele au jucat precaut. Au încercat în primul rând să nu primească gol. Oaspeţii au avut în primele minute o şansă de a deschide scorul, dar decarul argeşenilor, Mormolea, dintr-o poziţie favorabilă, a trimis balonul pe lângă poartă. Şi Dăeştiul putea înscrie încă din minutul 10, după o fază fixă. Mingea reluată de Neacşu cu capul a trecut puţin pe lângă poartă. După nici 20 de minute de joc, dăeştenii au trecut în avantaj. Din flancul drept, Vasile a centrat perfect în careu, Neacşu a pus latul şi l-a învins pe portarul advers: 1-0. În continuare, argeşenii au dominat teritorial, dar fără să-i pună mari probleme lui Geantă. Tot elevii lui Mangalagiu au mai trecut pe lângă majorarea diferenţei.
Partea secundă a fost mai animată. Oaspeţii nu mai aveau ce pierde. Au încercat să se apropie mai mult de poarta noastră, însă lucrurile au curs tot în favoarea Dăeşti-ului. În minutul 55, pe teren a intrat Paşoi şi situaţia s-a limpezit. La nici trei minute de la schimbare, după o incursiune pe partea stângă a lui Neacşu, acesta a centrat în faţa porţii, iar Paşoi a îndeplinit o simplă formalitate: 2-0. Finalul întâlnirii a aparţinut gazdelor, care au trecut în mai multe rânduri pe lângă majorarea avantajului. Cu 10 minute înainte de final, s-a făcut 3-0, Paşoi realizând „dubla”. Returul s-a încheiat cu un scor de forfait pentru campioana Vâlcii, care a promovat în Liga a III-a în urma a două victorii fără dubii, cu 2-1 şi 3-0.
Sâmbătă, 22 iunie, Viitorul Dăeşti s-a bazat pe jucătorii: D. Geantă – Vasile, I. Săraru (Fistogeanu 78), Iordache, Lăzărescu, Pîrvu, Rizea, L. Săraru (Horumbă 86), Neacşu (Roşianu 65), M. Ion, Bucei (Paşoi 55).
Real Bradu a mizat pe: Zaharia, Lazăr (Ciucă 50), Barbu, Mihăilă, Ştefănescu, Irimia (Anghel 42), Prodan, Neagu (Pravat 75), Mierlea, Mormolea, Păvăluţă (Păun 50). (S.S.)