Liga 6Diverse

Viitorul Dăeşti, „în cărţi” pentru calificarea în sferturile de finală ale campionatului de juniori A1

În sezonul precedent, campionatul judeţean de juniori A1 a fost câştigat de Viitorul Dăeşti. În pauza de vară la această formaţie s-au făcut, însă, mai multe schimbări. Astfel, acum la Dăeşti este antrenor Nicolae David, iar majoritatea jucătorilor pe care acesta îi are în subordine sunt de la Liceul Tehnologic „General Magheru”. Startul noului campionat nu a fost tocmai perfect. În primele trei partide, dăeştenii au înregistrat o înfrângere, o remiză şi o victorie. Au ajuns pe locul 2 în Seria Vâlcea, care asigură calificarea în sferturi, abia după cea de-a patra etapă. În week-end-ul trecut, elevii lui Nicolae David au reuşit să se impună de o manieră categorică, cu 7-1, pe terenul unei echipe valoroase a seriei, Stejarul Vlădeşti. În ultima etapă din primul tur, Viitorul Dăeşti va înfrunta, pe teren propriu, SCM Rm. Vâlcea. Mai trebuie menţionat că în Seria Vâlcea fruntaşă este Posada Perişani, care are maxim de puncte, dar şi un golaveraj de excepţie: 25-2. Primele goluri le-a primit în etapa a patra, de la SCM Rm. Vâlcea. În Seria Horezu, Olteţul Alunu 2016 şi Unirea Tomşani continuă să meargă „cap la cap”. Ambele formaţii au câte 12 puncte. În etapa a V-a cele două se vor înfrunta în meci direct, la Tomşani. În Seria Drăgăşani, FC Băbeni conduce în clasament. E la trei puncte distanţă de CS Mădulari, cea de-a doua clasată, care are şi un meci mai mult decât lidera. (S.S.)

3. Cozia Călimăneşti 4 2 1 1 12-9 7p.
4. Stejarul Vlădeşti 2009 4 2 0 2 6-13 6p.
5. SCM Rm. Vâlcea 4 1 0 3 5-12 3p.
6. Lotru Brezoi 4 0 0 4 6-23 0p.

ETAPA A V-A
• Sâmbătă, 7 octombrie:
Posada Perişani – Cozia Călimăneşti (Ora 12.00)
Lotru Brezoi – Stejarul Vlădeşti 2009 (Ora 13.00)
Viitorul Dăeşti – SCM Rm. Vâlcea (Ora 16.00)

3. Ştiinţa Grădiştea 4 2 0 2 12-17 6p.
4. Flacăra 2005 Horezu 4 1 0 3 15-16 3p.
5. Minerul Costeşti 4 1 0 3 7-27 3p.
6. Flacăra Horezu 4 0 0 4 9-34 0p.