Volei

Victorie de senzaţie a voleibaliştilor de la CNMB, la poalele Tâmpei

• echipa antrenată de Marius Mărgărit a învins cu 3-0 pe LPS CSŞ Braşov şi şi-a consolidat locul 3 în clasamentul Seriei C

La finele săptămânii trecute, mai precis duminică, 17 februarie, echipa de juniori de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” a obţinut cea de-a doua victorie din actualul sezon al Campionatului Naţional de volei. De această dată, jucătorii lui Marius Mărgărit s-au impus în deplasare, în fieful formaţiei LPS CSŞ Braşov. Ca şi în meciul din tur, din Sala Capela, voleibaliştii vâlceni au triumfat tot cu scorul de 3-0, doar rezultatele din cele trei seturi fiind diferite: 25-23, 25-10, 25-13.

Marius Mărgărit, antrenor CNMB:
„M-a bucurat enorm de mult evoluţia jucătorilor mei la Braşov! Aşteptam de ceva timp să mai joace şi ei aşa de bine!”

„Primul set a fost foarte disputat şi l-am câştigat mai greu, la limită, cu scorul de 25-23. Însă, în următoarele două, ne-am impus mai mult decât categoric. În cel de-al doilea set, când am învins cu 25-10, Florin Teodorescu a dat recital, pur şi simplu, împreună cu toţi ceilalţi jucători folosiţi. El s-a remarcat însă în mod deosebit, dar totuşi şi coechiperii săi trebuie remarcaţi, deoarece l-au secondat îndeaproape cu brio. Şi în setul 3, pe care l-am câştigat la 13, jocul a fost tot la discreţia noastră. Una peste alta, am jucat super-bine în seturile 2 şi 3, când ne-am aflat permanent la conducere”, a subliniat antrenorul Marius Mărgărit, iar apoi a adăugat: „Meciul de la Braşov a fost unul foarte frumos. Trebuie însă să-i remarcăm şi pe adversarii noştri, care ne-au oferit o replică pe măsură. Asta după ce, la Rm. Vâlcea, în tur, şi ei au jucat mai slab, dar şi noi, chiar dacă ne-am impus şi atunci cu 3-0. Am câştigat tot la pas în Sala Capale, dar mult mai chinuit: ne-am adjudecat rapid primul set, la 9, iar următoarele două la 21. De această dată, ne-am impus mult mai clar, excepţie făcând doar primul set, singurul care a fost aprig disputat. Practic, a fost exact invers decât la Rm. Vâlcea, când primul set a fost mai lejer, iar următoarele două grele”.

„Dacă ar fi să le dau note, pe toţi îi cataloghez cu 10, însă în dreptul lui Florin Teodorescu aş mai pune şi o steluţă”

În urma victoriei de la Braşov, CNMB şi-a consolidat locul 3 în clasamentul Seriei C a Campionatului Naţional de volei. Echipa vâlceană mai are de jucat un singur meci din sezonul regulat, peste două săptămâni, mai precis duminică, 3 martie, pe teren propriu, în Sala Capela, cu CSŞ Blaj.
În încheiere, antrenorul echipei vâlcene a spus că, dintre toţi jucătorii pe care i-a folosit la Braşov, unul singur s-a remarcat în mod deosebit faţă de ceilalţi: Florin Teodorescu. „Am folosit doar opt jucători în duelul din week-end-ul trecut. Dacă ar fi să le dau note după acest meci, pe toţi îi cataloghez cu 10, însă în dreptul lui Florin Teodorescu aş mai pune şi o steluţă. M-a bucurat enorm de mult cum au jucat la Braşov. Ca să fiu sincer, aşteptam de ceva timp să mai joace şi ei aşa de bine. Că prea au jucat subţirel în ultima perioadă. De altfel, după meciul de sub Tâmpa, le-am şi transmis băieţilor că, dacă vor evolua la fel şi peste două săptămâni, în meciul cu CSŞ Blaj, din ultima etapă, ne vom impune şi atunci şi poate că vom avea şanse de a termina sezonul regulat chiar pe locul 2 în Seria C”, a concluzionat Marius Mărgărit, coordonatorul secţiei de volei de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. (N.C.)